>

YAŞAM KOÇU

Cildimize karşı günahlarımız...

Çikolata ve şeker yemenin cilde zarar verdiği kesin olarak söylenmiyor. Ama her şeyde olduğu gibi tatlıyı da fazla kaçırmak, cildin sağlığını korumak açısından hiç iyi değil...
 
   
 
 
     
Cilt düşmanı 7 ciddi hata

Fazla şeker, çikolata yemek
Cildi bakımsız ve korumasız bırakmak
Bakım ürünlerini bilinçsizce kullanmak
Yok yere stres yaratmak
Sivilcelerle oynamak
Makyajı temizlemeden yatmak
Sigara içmek, alkol kullanmak
Fazla şeker ve çikolata yemek

Çikolata ve şeker yemenin cilde zarar verdiği kesin olarak söylenmiyor. Ama her şeyde olduğu gibi tatlıyı da fazla kaçırmak, cildin sağlığını korumak açısından hiç iyi değildir. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz olabilmesi için yenilenlere son derece özen gösterilmeli. Özellikle vitamin ve mineralli yiyecekler tüketmek çok önemli. Günde 5 parça taze meyve ve sebze yemek bunun için yeterlidir.

Cildin iyi beslenmesi için şu besinleri yemeye özen gösterin

Kiwi: C vitamini deposu olan bu yeşil meyve, enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek açısından oldukça faydalı

Deniz ürünleri: Vücuttaki mineral seviyesini yükseltmenin en iyi yolu, bol çinko içeren deniz ürünleri yemek.

Ispanak: Cildi güçlendiren çok iyi bir sebze. Her zaman yemeye bakın.

Cildi bakımsız ve korumasız bırakmak

Dış etkenler en çok yüzü etkiler. Sadece hava almaya çıkıldığında bile, sert bir rüzgar, güneş ve kirlilik, cildinizi yıpratmaya ve soldurmaya yeter. Cildi korumanın en etkili yolu yüksek faktörlü nemlendiriciler kullanmaktır.

Bakım ürünlerini bilinçsizce kullanmak

Fazla fazla sarfettiğiniz bakım ürünleri malesef vücuda iyi gelmiyor. Asıl yapılması gereken yüzü sadece temizlemek ve tonik sürmek, nemlendiriciyi ise sadece cildin ihtiyacı olan bölgelerine sürmek. Örneğin burun ve çene bölgeleri yağ bezleri açısından oldukça zengindir. Bu bölgelere fazla nemlendirici sürmemek gerekir. Ayrıca bakım ürünü alırken cilt tipini iyi bilmeli.

Yok yere stres yaratmak

Her şeyi problem eden insanlar hayatlarını stres dolu geçirirler. Bu sorun herkesde farklı dışa vurur. Kimi baş ağrısı çeker, kiminde ise sivilceler çıkar. Stresden uzaklaşmanın en etkili yolu spor yapmaktır. Ayrıca güzellik uykusuna yatmak iyi bir cilt onarım malzemesidir.

Sivilcelerle oynamak

Sivilceyi sıkmak demek, sivilcenin iyice yayılması ve enfeksiyonun derinleşmesi demektir. Sivilcenin kendi kendine sönmesini beklemek en iyisi. Bu esnada kapatıcı kullanılabilir. Üzerine de fondoten sürün. Ancak bunu da abartmayın. Sürekli fondoten kullanmak, cildin hava almasını engeller ve sivilce geçeceği varsa da geçmez.

Makyajı temizlemeden yatmak

Akşam makyajı temizlemeden yatmak cildin hava almasını engeller. Cilt özellikle akşam uyurken kendini yeniler. Bu yüzden geceleri cilt temizliğine daha çok önem gösterilmeli.

Sigara içmek alkol kullanmak

Alkol ve sigaranın cilde vereceği zarar hiçbir şey ile kıyaslanmayacak kadar büyüktür. Sadece sigara içilen bir ortamda bulunmak bile cilde son derece zarar verir. Bu iki cilt düşmanı ile savaşabilmek için vitamin ve minerale ihtiyaç vardır. Alkol vücuttaki oksijen ve C vitaminini yakarak, cildin yeni ve sağlıklı hücreler üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu amino asitleri yok eder. Böylece cildin soluk alması son derece güçleşir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>