>

YAŞAM KOÇU

Işıl ışıl parlayan saçlar için...

Sağlıklı saç, güzel saçtır. Ancak saçlarımızı tehdit eden bu kadar çok dış etken varken onların sağlığını, dolayısıyla güzelliğini korumak da pek kolay değil.
 
   
 
 
     
Uzmanlardan sağlıkla ışıldayan saçlar için öneriler..

Dört kadından biri saçını boyuyor. Evet saç rengini değiştirip, yepyeni bir görünüme kavuşmak son derece eğlenceli bir iş. Ancak, güneş, rüzgar, klorlu su, kum ve deniz gibi dış etkenlerle saç renginin solması, işin pek de hoş olmayan tarafı. Tüm bu etkenlerin bir araya gelmesi, bizi matlaşmış, kurumuş ve rengi solmuş saçlarla baş başa bırakıyor. Peki ya çözüm? Tabii ki korumak. Ama sadece plajda geçirilen bir ya da iki hafta değil. Tüm yıl boyunca yapılan düzenli bakımlarla.

RENGİNİ KORUMAK

Saçların rengini değiştirmek, özellikle de açmak için yapılan tüm işlemler, ışığa karşı hassas. Güneş tarafından yayılan UV ışınları, saç boyasındaki pigmentleri etkiliyor ve renklerinin zamanla solmasına neden oluyor, işte bu nedenle koyu renk saçlar güneşin etkisiyle kızıllaşırken, sarı renk saçlar iyice açılırlar. Saçların rengini boyandığı ilk günkü gibi korumak için yapılacak ilk işlem, kuaförünüze de danışarak kaliteli bir saç boyası kullanmasını sağlamak. Tabii, saç açma tekniğinin de çok önemi var. Saçları bir seferde, birkaç tondan fazla açmak bu açıdan riskli olabilir. Saçlar çok dikkatli bir şekilde kademe kademe açılmalı.

Eğer saçlarınız ateş kırmızı, fındık kabuğu, mavi siyah ya da patlıcan moru gibi iddialı bir renkteyse, 10 günde bir şampuan boya kullanarak renginizi koruyabilirsiniz. Böylece kuaför seansları arasında da saç renginiz tam istediğiniz tonda kalabilir.

DAHA SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN ÖNERİLER

Sarışınlar için en büyük sorunlardan biri havuza girdikten sonra saçlarının “yeşilleşmesi”. Bunun için saçları klordan koruyan ürünler kullanabilirsiniz.

Eğer saçlarınız çok kuruysa sadece saç kremiyle yetinmeyip, saçlarınızı nemlendirmek için özel nemlendirici saç maskelerinden faydalanın.

Saçları iyice durulamak çok önemli; hiçbir şampuan ya da krem kalıntısı kalmayacak şekilde tamamen durulamaya özen gösterin.

Saçlarınızı her gün kaliteli kıl bir fırçayla tarayarak, doğal şekilde parlamalarını sağlayabilirsiniz.

Eğer açık havada çok zaman geçiriyorsanız ya da tatile gidecekseniz, saçlarınızı istediğinizden birkaç ton daha koyuya boyatın. Güneşin etkisiyle istediğiniz tona daha doğal biçimde açılacaktır.

Eğer çok ince telli saçlara sahipseniz, güneşten koruyan yağ şeklinde olan ürünleri kullanabilirsiniz.

Güneşten ve dış etkenlerden korunmanın en iyi yollarından biri de, tabii ki saçlarınızı şapka ya da eşarpla korumak.

Elektriklenen ve kuruyan saçlarınızla başa çıkmak için, saça sürülen ve durulanmayan bakım kremleri oldukça etkili.


Kaynak:
www.profilo.com.tr/PMag


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>