>

YAŞAM KOÇU

Koku nasıl test edilir?

Kokular yaşantımızda kesin etkindirler. Yaşamımızda kokunun rolü, yadsınamaz yeri açısından büyük önem taşımaktadır. İşte kokuları test etmenin yöntemleri...
 
   
 
 
     
Hava ile yayılan koku molekülleri burnun üst katmanlarındaki duyarlı bölgede elektriksel uyarılara dönüşerek beynin bellek ve duygu işlevlerinde görevli bölgelerine ulaşır.

Hava ile yayılan koku molekülleri burnun üst katmanlarındaki duyarlı bölgede elektriksel uyarılara dönüşerek beynin bellek ve duygu işlevlerinde görevli bölgelerine ulaşır. Diğer canlılara oranla daha zayıf olduğu halde,koku alma duyumuz bir milyon hava molekülü içindeki bir tane değişik koku molekülünü yakalama özelliğine sahiptir. Koku yaşamla başlar ve insanı yaşam boyu etkiler. Çocuk,annesinin kokusunu yaşam boyu arar;kişi,beğenilerini ve sevdiklerini kokularıyla birlikte anımsar.Çeşitli uyarılar,renkler,sesler ve şekiller gibi koku da kodlanır bellekte.Tüm kokular beraberlerinde güçlü bir nostalji taşır. Yaşamımızın çeşitli kesimleri belleğimizde bazı kokuların uyarılarıyla belirginleşir.Hatta,anılar kokularla hatırlanır.Onun için anıların,mekanların,olayların da kokuları vardır. Kokular yaşantımızda kesin etkindirler. Yaşantımızda kokunun rolü ,yadsınamaz yeri açısından büyük önem taşımaktadır.

Aynı anda en fazla üç koku deneyin,çünki bunumuz üçten fazla kokuyu ayırt edemeyecektir. Mutlaka cildinizde deneyin.Denediğiniz kokuyu,belrli aralıklar ile koklayarak cildinizde en hoş duranı seçinniz.Her insanın kendine özel bir parmak izi,ses tonu,göz iris yapısı olduğu gibi birde özel kokusu mevcuttur.Bu koku genlerimizde şekil bulur.Cildimizin yapısındaki ter bezlerinin,yağ bezlerinin yapısı,sıklığı ve salgılarının özellikleri daima genlerimiz ile belirlenir. Genetik faktörler dışında,beslenme alışkanlıklarımız,yedigimiz besin,içtiğimiz su,bulunduğumuz ortamdaki havanın yapısı ve temizliği doğal ten kokumuzu etkiler.Cildin fonksiyonlarını en çok etkileyen,cilt hücrelerine bol besin ve oksijenin ulaşıp ulaşmadığıdır.

Stres,sigara,hava kirliliği cilt sağlığının fonksiyonlarını ve dolayısıyla da doğal kokumuzu etkiler.Kullandığımız parfüm bu koku ile karışır.Aynı parfümün farklı kişillerde farklı farklı ortaya çıkmasının en önemli nedeni,kişilerin kendi özel kokuları ile karışmasıdır.Bu durum kokuların tendeki kalıcılık süresi için de aynı ölçüde değişkenlik gösterecektir.Bir parfümü test etmeden önce mümkünse güzel bir duş alıp,temiz bir cilt üzerinde uygulama yapılmalıdır. Parfümünüzü cildinize 15 cm. uzaklıktan püskürtmeliyiz ve kesinlikle parfümün içindeki alkol yoğunluğunun uçmasını beklemeliyiz en az 30 sn.Elbisenizin üzerine sıktığınız parfümkesinlikle teninizde kaldığından daha uzun bir süre etkisini kaybetmeyecektir. Kumaş,deri gibi elbiselerde kokular kalıcılığını daha fazla muhafaza ederler.

Ayrıca kokular uçucu yağların karışımından üretildikleri için yağların uçuculuk zamanlarına göre değişim gösterirler.Buna kokunun ilk notu,orta notu ve dip notu denir. Örneğin bir arkadaşınızın teninden kokladığınız bir parfüm: Ten uyumuna göre,sıktığı zamana göre,burnunuzun o anki hassasiyetine göre değişebileceği için, kokuyu çok beğenseniz de siz aynı kokuyu kullanınca aynı gelmeyebilir, hatta çok farklı olabilir.Onun için bir parfümü kesinlikle kendi teninizde denemelisiniz.

Kaynak: www.rosentalparfum.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>