>

ANNE - ÇOCUK

99 Sayfada Tüp Bebeği Beklerken!

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek yöntemine başvuran tüm anne ve baba adaylarına özel bir kitap...
 
   
 
 
     

Nur Onur’un Klinik Psikolog Gonca Şensözen ile söyleşisinden oluşan kitap doğal yollarla çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek yöntemine başvuran tüm anne ve baba adaylarına olduğu kadar yakınlarına da rehberlik edecek bir çalışma.

İş Bankası Kültür Yayınlarının “99 Sayfada Serisi” için
Nur Onur tarafından kaleme alınan “99 Sayfada Tüp Bebeği Beklerken’ adlı kitap da Klinik Psikolog Gonca Şensözen ile her anne ve baba adayının yaşadığı sorunlar.

Tekrarlanan süreçte maddi ve manevi kayıplar konusu…
Kitap, çiftler dışında aile büyüklerinin, çevre baskısının ve psikolojik boyutuyla tüp bebeğe sahip olmanın ya da olamamanın getirdiği sorunlara kadar uzanan geniş bir yelpazede her adayın merak edip soracağı sorulara yanıtlar veriyor…

Ülkemizde son yıllarda hızla artan uygulamaları ile dünya örnekleriyle yarışır durumda olan tüp bebek merkezlerinde anne ve baba olma arzusuyla yanıp tutuşan çiftlerin yaşadıkları…
Fizyolojik ve psikolojik tüm değişimlerin yarattıkları…
İşin hep tıbbi boyutu irdelenirken psikolojik boyutunun es geçildiğini düşünüp bu konuya dikkat çekmek istediklerinin altını çizen Nur Onur; konunun uzmanı Gonca Şensözen ile söyleşisini yapmış….

Tüp bebek tedavisi gören kişilerde sık sık “yakın arkadaşımın hamile kaldığı haberini aldım. Onu şu anda görmek istemiyorum”. Böyle düşündüğüm için de kendimi kötü hissediyorum diyenler. Ya da ‘ kısır olduğumu öğrendiğimde eşimle cinsel hayatımız sona erdi’ diyenler.

Tüp bebek tedavisi gören kişiler bu ve benzeri birçok haklı soru ve endişe taşıyor. Kitap tüm tüp bebek tedavisi görmeyi düşünen ya da görmekte olan çiftlere tedavinin psikolojik yönünü tanıtması tedavi aşamalarında yaşanabilecek duygusal sorunlar ve olumsuzluklarla nasıl başa çıkılacağını anlatması ve böylece çiftlere tedavi sürecinde rehberlik etmesi için hazırlanmıştır.

 

KİTAP ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR:

Kısırlık teşhisinin konduğu tedavi öncesi ”Problemin Farkına Varma ve Tedaviye Karar Verme Dönemi”.

Var olan kısırlık sorununun kabul edildiği ve çözüm arandığı, “Problemi Kabul Etme ve Tedavinin Uygulanması Dönemi”

Tedavi sürecinin bittiği ve gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşıldığı “Tedavinin Sonucu ile Karşılaşma Dönemi”.

Kitapta bu üç dönemde en sık sorulan sorulara ve en çok endişe duyulan konulara ağırlık verilmiştir.

KİTAPTAN BAZI BAŞLIKLAR;

• Tüp Bebek tedavisine kadının hazır olması neden önemlidir?
• Tedaviye aile psikolojik olarak nasıl hazırlanır?
• Tüp bebek tedavisinin ana aşamaları nelerdir?
• Tedavi süresince kadın ve erkek ayrı ayrı ne hisseder?
• Tüp bebek tedavisinden sonra gebelik oluşmazsa çiftin ilişkisi nasıl etkilenir?

Gibi daha pek çok sorunun cevaplarını bulduğu bu kitap çalışması tüp bebek yöntemini deneyen ya da denemeyi düşünen kişiler için her yönüyle çok dikkat çekiyor.

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin psikolojik sorunları üzerine uzmanlaşmış olan Klinik Psikolog Gonca Şensözen çalışmalarına halen devam etmektedir.

Nur Onur, “Adım Adım Çocuğum” dâhil, çok sayıda televizyon programına yapımcı yönetmen ve sunucu olarak imza atmıştır. Televizyonların format yaratıcısı ve sunucusu Onur TRT Türk de ‘Komşu Plakta Ne Çalıyor’? adlı programını hazırlayıp sunuyor ve yazı serüvenini de sürdürüyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>