>

ANNE - ÇOCUK

Bebek bekliyorsanız bu haberi eşinizin görmesini sağlayın...

Yakında bir bebek sahibi olacaksınız.. Peki ya eşiniz sizi ne kadar anlıyor. İşte aileye bir bebeğin katılmasının ardından çiftlerde oluşan değişimler.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aslıhan Kurt, aileye bir bebeğin katılmasının ardından çiftlerde oluşan değişimleri anlattı.

Doğum sonrası depresyonu, annenin ve babanın sağlığını, evliliğini, arkadaş çevrelerini, ailelerini, kariyerlerini ve tüm bunların uzantısı olarak da, bebeğin sağlığını etkileyip tehdit eder. Günden güne değişen bu belirtilerle yaşamak, başedilmesi zor bir durumdur. Sabır ve anlayışla, depresyondaki anneye gerekli destek verilebilir.

• Anneyi, psikiyatrik/psikolojik bir yardım alması konusunda destekleyin. Bu dönemde bir ruhsal değerlendirme gereklidir ve medikal müdahale çoğu zaman faydalı olur. Emzirme döneminde önerilebilecek pek çok farklı ilaç vardır. Önerilen ilaç hakkında kadın doğum uzmanınızla görüşün.

• Anne ile, kaygıları ve korkuları üzerine konuşun. Duygularını ifade etmesi için onu teşvik edin.

• Kendisine daha fazla zaman ayırması için ona yardımcı olun

• Bir sosyal destek grubuna girmesi konusunda ona destek olun.

• İş bölümü yapın, ağır işleri planlayın

• Yaptığı eleştirileri, kişisel olarak algılamayın

• Annenin bu hareketleri ve tavırlarına karşı engellenmiş olabilirsiniz, ancak bunu onun içinde bulunduğu duruma özgü olduğunu düşünün. Öfkenizi, onun kişiliğine yöneltmeyin. Unutmayın ki o da elinden geldiğince çabalamaktadır.

• Kendiniz de depresif duygular yaşayabilir ve bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Çevrenizdekilerle ya da bir danışmanla konuşun.

Doğumu paylaşmak

Aile yaşamında meydana gelen değişikliklerin önemli bir göstergesi de; “doğumhanenin önünde volta atan ve gelen habere sevinen baba” imajının yerine, “doğumu paylaşan baba” imajının yerleşmiş olmasıdır. Şimdilerde babalar, hamileliğin başından itibaren eşlerinin her durumunda yanında olmayı tercih ediyor. Böylelikle, yaşanan krizler, sadece kadının çözmek durumunda kaldığı sorunlar olmuyor. Ev işlerinde yardım etmek, evin bakımı ve sorumluluğunu o dönem için daha fazla üstlenmek bu tip krizlerin oluşmaması için önemli destek şekilleridir. Ilk başlarda doğumhaneden uzaklaştırılan babalar, günümüzde, eşleri ile birlikte nefes egzersizlerine katılıyor, ana-baba okullarındaki eğitimlere gidiyor ve çoğu kez de doğumda bulunuyorlar. Günümüzde, parklarda, yollarda, alışveriş merkezlerinde karnında ana-kucağı taşıyan babaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sevindiricidir ki; bu adımlar da, hamileliği ve doğumu, sadece annenin yaşadığı bir süreç olmaktan çıkarıp, çiftlerin paylaştığı bir döneme dönüştürmektedir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>