>

ANNE - ÇOCUK

Bebek engel değil!

Hamileliği süresince 'bebeğime bir şey olur' korkusuyla cinsellikten uzaklaşan çiftleri uzmanlar uyarıyor: Sorunsuz bir gebelik yaşıyorsanız gönül rahatlığıyla cinsel hayatınızı sürdürebilirsiniz....
 
   
 
 
     
Gebelikte cinsel yaşam ne doktorların sorduğu ne de çocuk bekleyen çiftlerin çekinmeden dile getirdiği bir konudur. Hep görmezden gelinen bu konuda toplumda pek çok yanlış inanış hakim. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) Kadın Cinselliği Bilgilendirme Dosyası'nda yer alan bilgiye göre; gebelikte cinsel hayat durdurulamaz. İnsanlarda sadece üreme amaçlı olmayan cinselliğin gebelik sırasında ertelenmemesi gerektiğini vurgulanıyor. Ülkemizde gebelik sırasında cinsel ilişki pek hoş karşılanmıyor.

Kadın isterse

Cinselliğin, cinsel birleşmenin bebeğe zarar verebileceği, cinsel birleşmenin erken doğum veya düşüğe yol açabileceği gibi önyargılar yaşanıyor. Sorunlu bir gebelik olmadığı sürece (ki, sorunlu pek çok gebelikte bile) cinsellik ve cinsel birleşmenin bebeğe zarar vermediği, haz alan annenin kendisini daha iyi hissedeceği ve cinsellik çiftleri birbirine yakınlaştıran bir eylem olduğu için annenin daha huzurlu olacağı belirtiliyor. Gebelikte cinsel yaşamın olmazsa olmazı cinselliği kadının belirlemesi ve gebeliğin uzman hekim tarafından takibinin yapılmasıdır...

Her dönem değişiyor

Gebeliğin değişik evrelerinde cinsel yaşamda çeşitli farklılıklar olabiliyor. İlk dönemlerde bedensel ve hormonal değişimler, bulantı, halsizlik ve uykuya eğilim sıkıntılara neden olabiliyor. Bu sıkıntılar nedeniyle yaşamın her alanında olabileceği gibi cinsellik alanında da bazı zorluklar ortaya çıkıyor. Cinsel ilişkinin şeklini ve sıklığını kadın belirlediği sürece, bu konudaki zorlukların kolaylıkla atlatılabileceği belirtiliyor. Gebeliğin orta dönemlerinde cinselliğin yine bedensel değişimler sonucunda daha keyifli olabileceği düşünülüyor. Gebeliğin son dönemlerinde ise bedensel aktivitelerde zorlanma, zaman zaman karında rahatsızlık veren şiddetli kasılmalar ortaya çıkıyor.

Bilgisizlik

Cedat uzmanları, kadının orgazmı sırasında oluşan kasılmanın gebelik süresi boyunca (sorunlu bir gebelik olmadığı sürece) bebeğe ya da gebeliğin devamına herhangi bir zararı olmadığının tespit edildiğini, bu nedenle cinsel hayatın son güne kadar devam ettirilmesi gerektiğini vurguluyor. "Gebelikte cinsel yaşamı daraltan önemli bir konu da, cinsel bilginin yetersiz olmasına bağlı olarak cinselliğin sadece birleşme olarak algılanması, genel olarak cinselliğin sınırlı yaşanmasıdır" diyen uzmanlar, birleşmeye endeksli olmayan cinsel ilişki ile çiftlerin hemen her koşulda cinsel hazzı yaşayabileceği görüşünde. Gebeliğin her farklı dönemlerinde kadının talebi ve koşullarına göre yaşanacak cinselliğin şekli değişebiliyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>