>

ANNE - ÇOCUK

Bebeklerde göz sağlığı...

Katarakt, göz tansiyonu, göz tembelliği, şaşılık bebeklerde de görülebiliyor.
 
   
 
 
     
Katarakt, göz tansiyonu, göz tembelliği, şaşılık bebeklerde de görülüyor. Bu nedenle rutin doktor kontrolleri dışında en geç 1 yaşına kadar bebeğinizin göz muayenesini ihmal etmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde erken tanı sayesinde, kolayca çözümlenebilecek sorunlar kalıcı hastalıklara neden olabiliyor.

Anne – babalar için bebeklerinin sağlığı her şeyden önce geliyor. Bu açıdan rutin sağlık kontrollerini kesinlikle ihmal etmemeye çalışıyor. Bebeklerin sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de göz sağlığı. Erken yaşta önlem almamanın gelecekte önemli göz hastalıklarına sebep olduğu bir gerçek. Çocukluk çağında rastlanan göz problemleri arasında katarakt, göz tansiyonu gibi çok ciddi olanları da var. Zamanında tanısı konulduğunda hastalıkları tedavi etmek zor değil. Bu açıdan anne ve babaların çok dikkatli olması ve rutin göz muayenesini ihmal etmemeleri gerekiyor.

Şaşılık çok sık görülüyor

Bir çocuğun gözlerin aynı hizaya gelememesi, paralel olmaması durumunda şaşılık oluşuyor. Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilen şaşılığın göz tembelliği sebebi olduğuna da dikkati çeken Acıbadem Göz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Esra Üçbaşaran ailelere şu uyarıda bulunuyor: “Şaşılıkta gözlerden biri direkt olarak görürken, diğer göz yukarı, aşağı ya da dışa doğru kaymış olabilir. Gözler aynı hizada olmadığında, beyne gönderilen görüntüler tek bir imaj haline dönüştürülemeyecek kadar birbirinden farklıdır. Şaşılık tedavi edilmediğinde beyin aynı hizada olmayan gözü dikkate almaz. Bu sebeple çocuğun gözünde kayma varsa vakit kaybetmeden göz hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. “
Şaşılık ailelerin kolaylıkla fark edebileceği bir durum. İki temel sebepten kaynaklanıyor: Hipermetropi sebebiyle odaklanma sırasında gözün içe doğru kayması ve gözleri aynı hizada tutamayan göz kasları. Op.Dr. Üçbaşaran bir de “Yalancı Şaşılık” adı verilen durumdan söz ederek şöyle diyor: “Bebeğin geniş burun kanadı göz akının bir kısmını kapladığı zaman yalancı şaşılıktan söz edilir. Bu, bebeğin gözlerinin şaşı gibi bakışına neden olur. Bebeğin burnu gelişim gösterdikçe şaşı gözlerin görünümü de ortadan kalkar. Şaşılıkla bu durumun karıştırılmaması için doktorun tanı koyması gerekir.”
Şaşılığın tedavisinde amaç gözleri paralel hale getirmek ve çocuğun daha iyi görmesini sağlamak. Bunun için şaşılığın oluş nedenine göre tedavi yapılır örneğin yüksek hipermetropa bağlı kayma oluşmuşsa öncelikle gözlük kullanılması öneriliyor. Op. Dr. Üçbaşaran sadece gözlükle gerekli fayda sağlanamadığında ya da göz sinirinde veya kaslarda bir sorun olduğunda cerrahi müdahaleye gerek duyulduğunun altını çiziyor.

Göz tembelliği tedavisinde erken tanı şart

Göz tembelliği zamanında tanı konduğunda tedavisi en kolay hastalıklardan biri. Ancak 9 – 10 yaşından sonraya kalındığında geri dönülemez biçimde bir gözün görmesi azalmış olarak kalıyor . Göz tembelliğinin en sık rastlanan nedenlerinden biri şaşılık ,diğeri ise anizometropi dediğimiz iki göz arasında 2 numaradan fazla fark olmasıdır. Op. Dr. Üçbaşaran bunu şöyle açıklıyor: “ Gözlerden bir tanesi görmediği zaman beyin o göz tarafından görülen bulanık görüntüleri görmezden gelir. Zamanla çocuk sadece sağlam olan gözünü kullanmaya başlar. Zamanında tanısı konulduğunda sağlam göz kapatılarak beyne bulanık gören gözün de gördüğü sinyali verilir. Kademeli olarak gözdeki görme yeteneğinin düzeltilmesi hedeflenir. Daha sonra gözlük verilerek çocuğun her iki gözü de kullanması sağlanır.”

Katarakta dikkat!

Katarakt sadece yaşlılara da özel bir hastalık değil. Bebeklerde de katarakt görülüyor.Bebeklerde katarakt tedavisinin zamanlaması çok büyük önem taşıyor.Op. Dr. Üçbaşaran bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Tek gözde görülen kataraktlarda, kalıcı olarak tembellik sorunu görülür. Dolayısıyla hekimin katarakt tanısı koyar koymaz cerrahi müdahale yapması gerekir. Belirtilerini anlamakta ise ailelere büyük rol düşüyor. Bebeğin göz bebeklerinin ikisinin de aynı renk olmaması, göz bebeğinin beyazımsı, gri olması, çocuğun anneyi gördüğünde ilgisiz kalması ve ışığı fak etmemesi en önemli belirtiler arasında yer alıyor.

Bebeklerde de göz tansiyonu riski var!

Bebeklerde glokoma rastlanabiliyor. Doğuştan glokomun tek tedavisi cerrahi. Belirtileri ise şöyle: İri gözlü bebekler, ışığa duyarlı olmak, gözde yaşarma ve göz küresinin büyümesi. Op. Dr. Üçbaşaran göz tansiyonu olan bebeklerde “Göz normalden ileriye doğru döner.” diyerek şöyle devam ediyor. Bebeklerde göz tansiyonu hastalığının en önemli nedeni, gözün içindeki sıvıyı dışarıya aktaran boşaltım kanallarının gelişmemesidir. Doğuştan glokomun tedavisi cerrahi olduğu için erken tanı ve tedavi çok önemlidir.”
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>