>

ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuzu severken dikkatli olun!

Aşırı sevgiye boğulan çocuk sosyal yaşama ayak uyduramayan bir yetişkin oluyor.
 
   
 
 
     
Abartılmış sevgi ve aşırı koruyucu tavırla büyütülen çocuklar hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamıyor. Aydın Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM)Psikoloji Danışmanı Ece Ercan, 'Abartılmış sevgi ve aşırı koruyucu tavırla ile büyütülen çocuklar hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamazlar' dedi. Ercan, çocukların hayattan edinmeleri gereken deneyimlerini edinememeleri sonucunda yaşama ve çevresine uyum sağlamakta güçlük çekebildiklerini belirtti.

DIŞLANMA RİSKİ

Anne ve babasından ayrılmak istemeyen çocukların toplum içinde dışlandığını belirten Ercan, bu tür çocukların, toplumda beceriksiz, çekingen ve sakar göründüğünü bildirdi. Ercan, şöyle konuştu: 'Abartılmış sevgi ve aşırı koruyucu tavırla büyütülen çocuklar, hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamazlar. Aileden uzak yaşamak çocuk için oldukça acıdır.

Ailenin aşırı hoşgörüsü ve çocuğa olan düşkünlüğü çocuğu bencil yapar. Çocuk dünyanın merkezi olarak kendisini görür. Daima dikkat çekmeye ve etrafındaki kişileri kendi emri altında tutup, hizmet ettirmeye çalışır. Arkadaş çevrelerinde lider olmadığı zamanlar dışlanırlar. Çocuk kendini topluma kabul ettirmek için zaman zaman isyankar davranışlar sergileyebilirler.

Anne-baba olarak çocuğa doğal yaşam fırsatını vermeliyiz. Psiko-sosyal gelişimi için yardımcı olmalıyız. Gelecekte girişimci, sosyal ve olgunbir kişi olması için imkanları sağlamalıyız. Çocuklar hayatları boyunca kendi ayakları üzerinde kendileri durabilmelidirler. Bunu çocuğa farklı yöntemlerle aşılamalıyız.'

İYİ ÖRNEK

Anne-babanın görevinin çocuklarına iyi örnek olarak, rehberlik etmek ve kendi başlarına sağlıklı, mutlu bir hayat sürmeleri için gerekli imkanları sağlamak ve eğitimini verebilmek olduğunu belirten Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Anne ve baba tutumları içinde en sağlıklı ve başarılı olanı, güven verici, kabul edici, destekleyici, hoşgörülü ve demokratik anne-baba tutumudur. Ancak bu esnek yaklaşım için de bedensel, zihinsel, ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetişebilir.'
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>