>

ANNE - ÇOCUK

Çocuk yetiştirirken disipline dikkat

Çocuklarımızın hayatının bir sınırı olmalıdır. Ama bu sınır sizin o günkü ruh halinize göre değişmesin...
 
   
 
 
     
Pskiyatrist Sabri Yurdakul, çocukların yetiştirilmesinde disiplinin önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Çocuklarımızın hayatının bir sınırı olmalıdır. Ama bu sınır sizin o günkü ruh halinize göre değişmesin" dedi.

Yurdakul, yaptığı açıklamada, ülkemizde çocuklara disiplin konulamadığını savunarak, "Çocuklarının arkasından koşup, bağırarak seslenen bir Alman anne göremezsiniz. İş tamamen disiplinde. Ağladığı için ölen çocuk yok ama bizim içimiz el vermediğinden ağlayan çocuk karşısında hemen onun isteğini yerine getirip koyduğumuz kuralları çiğniyoruz. Bunu yaptıktan sonra çocuğa bir disiplin kazandıramazsınız. Çocuklar bizden akıllı değiller sadece bizden daha kararlılar" diye konuştu. Yurdakul, deneme yanılma yoluyla çocuk yetiştirildiği için anne ve babaların daha sonra işin içinden çıkamadığını bu yüzden çocuk yetiştirirken uzman desteği almalarının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

2 yaşından sonra çocukların mutlaka anaokuluna gönderilmelerini isteyen Yurdakul, anaokullarında askeri bir disiplin olmamasına karşın çocukların kurallara uyarak disiplin kazandığını söyledi.

Çocukların anne ve babalarını kendilerine model olarak aldığına dikkat çeken Yurdakul, şunları söyledi:

"Çocuklar diyoruz ama öncelikle kendimize bakmalıyız. Belirli bir yemek yeme, belirli bir yatma saatimiz yok. Biz maalesef uykusu gelince uyuyan, acıkınca yemek yiyen, her şeyi olması gerektiği zamanda değil, canı istediğinde yapan insanlarız. Hayatımızın belli bir disiplini yok. Çocuklara söylediğimiz şeyleri öncelikle bizler yaparak çocuklarımıza iyi model olmalıyız. Bizim kazandırdığımız şeylerin çocuğun hayatındaki önemini unutmamamız gerekiyor. Davranışlarınızı hiç bir zaman o gün için düşünmeyin çocuğunuzun tüm hayatını düşünün. Bu şekilde, çocuklarımıza iyilik yapmıyor, onlara zarar veriyoruz" şeklinde konuştu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>