>

ANNE - ÇOCUK

Düzenli anne sütü zekayı arttırıyor!

Bebeklerde ilk 6 ay düzenli anne sütü sayesinde zaeka düzeyi 8 kat fazla oluyor...
 
   
 
 
     
Sağlık Bakanlığı, "Emzirmenin Korunması, Özendirilmesi ve Desteklenmesi" projesi başlattı. Anne sütünü "en doğal, en taze, en ekonomik besin" olarak tanımlayan Sağlık Bakanlığı, anne sütünün, bebeğe, ortakulak iltihabı, solunum yolu enfeksiyonları, ishal, gaz ağrıları gibi hastalıklara karşı direnç kazandırdığını kaydetti.

Bakanlık, anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka düzeylerinin mamayla beslenenlere göre 8 puan daha yüksek olduğunu vurguladı. Anne sütündeki demirin vücutta kullanımının yüksek olması nedeniyle anne sütü alan bebeklerde kansızlığın daha az görüldüğünü kaydeden Bakanlık, emziren annelerde yumurtalık ve meme kanseri riskinin önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Türkiye’de emzirme oranının yüzde 95 olmasına karşın çok erken dönemde ek besine başlandığına işaret edilirken, bunun bebeğin büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkilediği ve sık sık hastalanmasına neden olduğu vurgulandı. Bakanlık, bunun için bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi, emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesini önerdi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>