>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Yaşam Uzun Bir Yolda Araç Kullanmaya Benzer!

Yaşamda herşeyiniz alt üst olabilir! (Çağatay Öztürk)
 
   
 
 
     

Ben yaşamı uzun bir yolda araç kullanmaya benzetirim. Bir anlık dikkatsizlik büyük bir kazayla sonuçlanabilir. Yaşamda herşeyiniz alt üst olabilir!

Oysaki yaşamda geçmişimizden ders almayı da bilmek gerekir. Nasıl ki yolda araç kullanırken arada bir ‘dikiz’ aynasından arkadan gelen araçları ve trafik yol durumunu kontrol etmek durumundayız, yaşam yolculuğumuzda da ileri giderken geçmişimizi ve yaşam tarihimizi gözden geçirmeyi ihmal etmemeliyiz. Psikoterapinin en büyük faydalarından biri de bu değil mi zaten? Bizi geçmişimizle yüzleştirmek...Geçmişimize uzanan yolculuğumuza dikiz aynası görevi görmek.

Kimi insanlar yolda giderken arkalarından gelen araçları kontrol etmek isterlerken gidecekleri istikameti şaşırabiliyor ve istenmeyen kazalar yapabiliyorlar. Dolayısıyla her ne kadar arkadan gelen araçları kontrol etmemiz gerekse de istikametimiz hep ileri olmalı diye düşünüyorum...

İçinde bulunduğumuz çok iyi koşulları da, çok kötü koşulları da sonsuza kadar devam edecekmiş gibi hissetmemiz çok büyük bir yanılgı. Dinlediğim birçok gerçek yaşam hikayesinde başarılara da, başarısızlıklara da defalarca kez tanıklık ettim. Birçok kişi dayanılmaz sandığı zor günler sayesinde içindeki potansiyeli ve dayanma gücünü keşfeder. Birçok kişiyse varlığını sonsuz sandığı iyi şartları kaybettiğinde aslında yaşamda en büyük kazancı elde ettiğini anlar.

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi yaşam yolda araç kullanmaya benziyor. Dolayısıyla ne zaman hangi yolda hangi hızda kullandığınız aracı nasıl kullanmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Şerit değiştirmeniz gerektiği anı da frene basmanız gerektiği anı da iyi saptamalısınız. Yoksa bir bakmışsınız istemediğiniz kazalarla karşı karşıya gelmişsiniz.

Yaşam yolculuğunuzda olumsuzluklara ve başınıza gelen talihsizliklere kendinizi teslim etmemelisiniz. Zira evrende yayılan tek bir enerji türü olduğunu unutmamalısınız. O da ‘pozitif enerji’. Oysaki biz insanlar pozitif enerjiyi çoğu zaman bakış açımızla olumsuza çevirebiliyoruz. Başımıza gelen olumlu olaylar karşısında çoğumuz birçok zaman Tanrı’ya ‘Neden Ben?’ diye sormayız. Ancak en küçük bir olumsuzlukta ilk sorduğumuz soru ‘Tanrım Neden Ben?’ sorusudur. Unutmayalım yaşamda hiçbir acı da mutlulukta sonsuz değildir...

Bir kez daha sizlerle paylaştıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık.


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>