>

ANNE - ÇOCUK

Eyvah kardeşim oluyor!

Aileye yeni bir bebek katılacaksa bu durumdan ilk haberdar etmeniz gereken kişi, ilk çocuğunuzdur.
 
   
 
 
     
Kıskançlık krizine girmemesi için onunla daha fazla ilgilenmeniz gerekir.

Ailenize ikinci bir bebeğin daha katılacağını öğrendiğiniz ilk günden itibaren, bu müthiş sırrı ilk paylaşacağınız kişiyi uzaklarda aramayın. Yeni bir bebeğin gelişiyle birlikte evde en çok düzeni bozulacak, kendini tehdit altında hissedecek, hatta sizin sevginizi ve ilginizi kaybettiğini düşünecek ilk çocuğunuz, bebek doğmadan çok önce onu karşılamaya hazırlanmalı.

Bu dönemde çocuğun psikolojisinin bozulmaması için ailelere büyük görev düştüğünün altını çizen çocuk gelişim uzmanları, “Olumsuz duygularını anlayışla karşılayın” uyarısında bulunuyor. Çocuk için en değerli varlık olan annesini başkalarıyla paylaşmak kolay katlanılır bir durum değildir. Anne sevgisini yitirme korkusu, yeni bir kardeş geleceğini öğrendiği andan itibaren çocuğun içini sızlatmaya başlar.

İkinci bir kardeşin gelmesi durumunda annenin kendisine eskisi kadar vakit ayırmadığını fark eden çocuğun, yeni gelen bebeği bir düşman olarak görmeye başlaması kaçınılmazdır. Özellikle anne hamileyken ve karnı büyürken, var olan çocuğun annenin karnına dokunması, bebeğin ayak vuruşlarını hissetmesi, hatta kulağını dayayıp kalp atışlarını dinlemesi, onunla konuşması çocuğu aileye yeni gelecek bir kardeşe hazırlayıcı etkenlerdir. Eğer çocuk bu aşamada, (Sakın dur, yaklaşma, elini çok bastırma, çocuğa zarar verirsin) gibi sözlerle karşılaşırsa, kendini gergin hissedecektir. Bu yüzden, annenin hamilelik döneminde babanın çocukla daha fazla ilgilenmesi gerekir. Çünkü, anne bu dönemde hamileliğin kendisine verdiği bazı sıkıntılar yaşar. Önemli olan bu durumun çocuğa en az şekilde hissettirilmesidir. Bu zamanda baba eve daha erken gelmeli, çocukla daha çok ilgilenmeli. Anne de rahatsız olmadığı dönemlerde, çocukla beraber birtakım işler yapmalı, beraber alışverişe çıkmalı ki çocuk artık büyüdüğü, yeni gelen kardeşe öğretmenlik yapacağı düşüncesi içine girsin.

Her çocuk az ya da çok yeni doğan bebeği kıskanır. Önemli olan bu kıskançlığın büyümeden sevgiye dönüşmesi için uygun bir ortam oluşturmanızdır. Bebek doğmadan, çocuğa bebeğin gelmesiyle annenin ona karşı hissettiklerinde hiçbir azalma olmayacağını anlatmalı ve bebek doğduktan sonra da çocukla özel olarak ilgilenmeye devam etmelisiniz. Anne bebeğin bakımını yaparken baba da çocukla ilgilenmeli. Çocuktan kardeşinin bakımı için yardım isteyerek onun aile için ne kadar önemli olduğunu hissettirmeli, bebekle arasında bir bağ oluşmasına yardımcı olunmalı. Çocuğa her zamankinden farklı davranmayın.

İlgi çekmek için yaptığı davranışlara aşırı tepki göstermeyin. Çocuklara eşit şekilde davranmaya çalışmak yerine, her birine ayrı ayrı zaman ayırarak kendi kişiliklerine özel faaliyetler yapacak zamanlar ayırın. Böylece her biri kendini değerli hissetmeye devam edecektir.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>