>

ANNE - ÇOCUK

Gebelikte egzersizin önemi...

Ciddi bir sağlık probleminiz yoksa, gebelik döneminde yapacağınız egzersizler pek çok yararlarının yanısıra doğal ağrı kesici işlevi görüyor.
 
   
 
 
     
Eğer ciddi tıbbi bir probleminiz yoksa ve gebeliğiniz sorunsuz geçiyorsa egzersiz yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Gebelikte egzersiz genellikle zararlı değildir ancak bunu önce doktorunuzla konuşmanız daha doğru olacaktır. Gebelikte egzersizin etkileri konusunda bazı tereddütler olsa bile hafif egzersizin bebek üzerinde kötü etkileri olduğu gösterilmemiştir. Aksine iyi etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Gebelik öncesinde eğer düzenli olarak spor yapmıyorsanız çok hafif egzersizlerle işe başlamalısınız. Egzersiz programınız ağrı, nefes darlığı veya aşırı yorgunluğa sebep olmayacak şekilde olmalı. Nefes darlığı, aşırı yorgunluk veya huzursuzluk hissetmeniz halinde daha hafif egzersizler yapmanız iyi olacaktır.

Gebelik döneminde en kolay yapılabilecek egzersizler yüzme, yürüme ve hafif aerobik hareketleri olacaktır. Koşmak gebeliğin ilk dönemlerinde faydalı iken ileri haftalarda dozunu azaltmanız ya da tamamen kesmeniz gerekli olabilir. Bu dönemde ağır sporlardan veya vücudunuza zarar verecek hareketlerden uzak durmanız gerekecektir. Karın bölgesine gelecek en küçük darbe bile gebelikte ciddi problemler yaratabilir.

Gebeliğin ilk üç ayından sonra sırt üstü yatarak yapacağınız egzersizlerden kaçınmalısınız. Bu bebeğinize gidecek kan miktarını azaltabilir. Uzun süreler ayakta kalmaktan da kaçınılmalıdır. Hava sıcaklığının fazla olduğu zamanlarda aşırı terlemeyi önlemek amacıyla günün erken saatlerinde ya da geç saatlerinde egzersiz yapılmalıdır. Kapalı alanda egzersiz yapıyorsanız içerisinin iyi havalanmasına özen göstermelisiniz.

Aniden başlayan aşırı karın ağrınız olduğunda, vajinal kanama veya lekelenmeleriniz başladığında ve egzersiz bittikten yarım saat sonra bile geçmeyen kasılmalarınız olması halinde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Göğüs ağrınız veya ağır nefes darlığı olması halinde de hemen tıbbi yardım istemelisiniz.

Kaynak: Güneş

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>