>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelikte Bütüncül Yaklaşım

Önce bütüncül yaklaşımı bilin, sonra hamile kalın!
 
   
 
 
     

Hamilelikte bütüncül yaklaşımın beden, zihin ve ruh halininin bir arada değerlendirilmesi olduğunu dile getiren Diyetisyen Gonca Güzel; hamilelik sürecinin bu doğrultuda değerlendirilmesinin önemini vurguluyor. “Bütüncül yaklaşımla beden bütün olarak değerlendirilir ve vücudun bilgeliğine güvenilir. Sağlıklı bir hamilelik için ruh, beden, zihin enerjilerinin dengelenmesine çalışılır.” diyor.

Ruh sağlığının güçlendirilmesinin önemine değinen Güzel; “Hamilelikte yaşanan endişeler, korkular ve streslere karşın ruhsal sağlığın güçlendirilmesi anne adayını çok daha pozitif, sağlıklı ve inançlı kılacak, anneye ve bebeğe pozitif açıdan etki yapacaktır. Bu dönemde meditasyon, imgeleme, yoga gibi aktivitelerle uğraşılabilir, dua edilebilir ve ruhsal kitaplar okunabilir.” şeklinde konuşuyor.

“Hamilelik dönemini rahat atlatmak için fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da bu sürece hazır olmak gerekiyor.”


Güzel zihinsel hazırlıkla ilgili şunları kaydediyor; “Anne olmaya, bebek bakmaya, kendine çok daha az zaman ayırmaya ve sorumluluk almaya ne kadar hazır olduğunu anne adayı iyice düşünmeli ve ekonomik açıdan da kendini hazırlamalı. Babanın babalık sürecine hazırlanması, anneye hamilelik döneminde destek olması ve bebek için gerekli şartları sağlaması çok önemli. Çalışan kadınların kariyerini iyi planlaması, yorgunluğa ve değişime hazır olması gerekli.”

“Anne olmak kendi kendini yönetmeyi de gerektirir.”

Destek almanın önemin vurgulayan Gonca Güzel bütüncül yaklaşımla hamilelik dönemini geçirmek isteyen anne adaylarının konusunda uzmanlara hamile kalmadan yaklaşık 3-6 ay önce başvurmaları gerektiğini ifade ediyor. Kendilerine başvuran anne adaylarının kan tahlilinin ardından sağlık problemi olup olmadığı değerlendirildiğini, daha sonra sağlıklı bir hamilelik için gerekli vitamin ve minerallerin eklendiğini belirten Gonca Güzel konuyla ilgili şunları söylüyor;

“Anne adayının sağlık problemleri varsa beslenme yoluyla tedavisi yapılmalı, fazla kilosu varsa verilmeli ve ideal kiloya getirilmelidir. Anne adayının yaşadığı sıkıntılarda ve hamilelik öncesinde psikolojik danışmanlık alması yararlı olacaktır.

Hamilelik öncesi anne adayının yoga, pilates ve abdominal egzersizler yapması ve kaslarını güçlendirmesi de bel ve sırt problemlerini önler ve doğumu iyileştirir. Anne adayının tüm durumu göz önüne alınarak beslenme listeleri hazırlanır.

Bütüncül yaklaşımda bedenin bilgeliğine ve doğallığa güvenilir. Bu sebeple bazı yaklaşımları genel, bazı yaklaşımları kişiye özeldir. Mesela annenin normal doğum veya suda doğum yapması bütüncül yaklaşım açısından önemlidir, böylelikle anne ve bebeğin ameliyat travması yaşamadan doğumu mucize gibi hissetmesini ve ikisinin de sağlıklı olmasını hedefliyoruz.”

Bütüncül yaklaşımın doğallığı önerdiğini belirten Güzel; “Bebeğin mamayla değil anne sütüyle beslenmesi gerektiği savunuyoruz. Anne hazır gıdalar değil, organik ve doğal gıdalar yemeli ve ideal sağlıkta ve kiloda olmalı” diyor.

Peki süreç nasıl işliyor?

“Hamilelik öncesi dönem ve hamilelik süreci beraber değerlendirilirse bir –bir buçuk sene boyunca anne adayıyla beraber çalışıyoruz” diyen Güzel; bütüncül yaklaşımın doğacak bebek ve anne adayının hamilelik dönemi üzerine hedeflenen etkileri üzerine de şunları söylüyor;

“Bütüncül yaklaşım bireyi bütün olarak değerlendirdiği için anne, bebek ve tüm aile için iyi sonuçlar doğuruyor. Dolayısıyla biz genel olarak sağlıklı, mutlu olmaya önem vererek, her konuda doğal ve bütüncül yöntemleri tercih edin diyoruz” şeklinde konuşuyor.

Not:

Beslenme ve Diyet Uzmanı S.Gonca Güzel'in Beslenme ve Diyet Merkezi Nutrismart adıyla hizmet veriyor.

Nutrismart; kişiye özel ve butik hizmete ek olarak kurumsal çözümler ve bireysel çözümler de sunuyor. Nutrismart Danışmanlık ve Eğitim Merkezi'nde sağlıklı yaşam konusunda eğitimler ve danışmanlık hizmeti veriliyor.

www.nutrismart.com.tr

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>