>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelikte Kilonuzu Koruyun

“Hamile kaldığımda çok kilo alacak mıyım daha sonra bu kiloları verebilecek miyim?” İşte cevabı…
 
   
 
 
     

Anne adayları “Hamile kaldığımda çok kilo alacak mıyım daha sonra bu kiloları verebilecek miyim?” sorusuna odaklanır. Ancak hamile kaldıklarında ideal kilolarında olup olmadıklarını pek önemsemezler. Aslında ideal kilo anne adayının da doğacak bebeğin de sağlığı açısından önemli unsurlardan biridir...

FAZLA KİLOLU OLARAK HAMİLE KALIRSANIZ;

• Hamileliğiniz sırasında kronik hipertansiyona yakalanma oranınız yükselir.

• Hamilelik şekeri riskiniz artabilir.

• Kilolu bebek doğurabilirsiniz.

• Ölü doğum gerçekleştirebilirsiniz.

• Yüksek olasılıkla sezaryenle doğum yapmanız gerekir.

• Doğum sonrası kanamalarınız alt karın idrar yolu yara yeri enfeksiyonlarınızın olma olasılığı fazladır.

• Bebeğinizde beyin-omur-omurilik bozuklukları karın duvarı kalp anormallikleri ve birçok başka anormalliklerin görülme olasılıkları artabilir.

Bu sebeple fazla kilolu anne adaylarına hamilelik öncesinde anne adaylarının yağdan fakir liftten zengin diyet uygulayarak ve egzersiz yaparak kilo vermesi önerilir. Bu diyeti yaparken anne adayının doktorundan ya da bir beslenme-diyet uzmanından bilgi alması çok önemlidir. Çünkü bilinçsizce yapılan diyetler gebe kalma şansınızı azaltabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE İKİ KİŞİLİK YEMEK YEMEYİN

Hamilelik öncesinde anne adayının ideal kilosunda olması kadar hamilelik sırasında da kontrollü yemek yemesi ve beslenmesine dikkat etmesi de çok önemlidir. Hamilelik sırasında çok ve tek taraflı beslenmekten uzak durup temel besin gruplarından gün içerisinde yeterli ve dengeli almak gerekiyor. Üstelik sanılanın aksine iki kişilik yemek de gerekmiyor. Hamilelik sürecinde fazla kilo almayı engellemek için yapılması gereken ilk şey; hangi besinlerden ne kadar tüketeceğinizi öğrenmek.

Hamilelik döneminde önerilen; tüm temel besin maddelerinden yeterli ve düzenli olarak alarak ideal beslenme şeklini oluşturmaktır. Proteinler yağlar karbonhidratlar vitaminler ve mineraller olarak tanımlanan temel gıdalardan dengeli bir şekilde almak hamilelik sürecinden önemlidir. Besin değeri düşük gıdaları fazlaca tüketmek gereksiz kilo almaktan başka bir işe yaramaz. Uygun beslenme planı için doktorunuzun ya da bu konuda uzman bir diyetisyenin önerilerinden yararlanmanızda fayda var.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>