>

ANNE - ÇOCUK

Hamilelikte seks olur mu?

Hamileliğin altıncı ayından sonra gerçekleşen cinsel birleşme erken doğuma yol açabilir mi?
 
   
 
 
     
Son üç ayda bazı kadınlarda görülen erken doğum tehlikesi yani rahmin kontrolsüz olarak erkenden kasılmaya başlaması bir risktir. Erken doğum tehdidi diye adlandırdığımız bu grup kadınlarda cinsel ilişki yine özellikle orgazm ile sonlanırsa yine rahim kasılmaları yaparak erken doğum tehdidini arttırabiliyor. Böyle durumlarda doktorların önerisiyle cinsel ilişkiye kısıtlama getirilebiliyor.

Gebelikte cinsel ilişki ne zaman kesilmeli?

Normal devam eden bir gebelikte de biz son iki haftada cinsel ilişkinin kesilmesinin uygun olduğu düşüncesindeyiz. Bu haftalarda zaten kadın cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissediyor. Bir de bu dönemde az da olsa, bebeğin içinde yüzdüğü su kesesinin ilişki esnasında patlaması riski bulunuyor. Bu konudaki tek sözü hastanın hekiminin söylemesi gerekiyor.

Hamilelik cinsel isteği olumsuz etkiler mi?

Hamilelikte cinsel yaşam pek çok çift için son iki haftaya kadar kesintisiz sürdürülebilir. Ne var ki gebeliğin getirdiği özel rahatsızlıklar ve gebelik hormonlarının yaptığı bazı etkilerden dolayı kadınlarda gebelikte cinsel arzunun azalıyor. Kadındaki cinsel ilişkiden zevk alma azalınca cinsel ilişki bir vazife gibi bir görev gibi çok istenmeden yapılıyor.

Bu durumlar karı-kocanın kendi aralarında konuşacağı açıkça tartışacağı, paylaşacağı durumlardır ki karşılıklı anlayışın geçerli olduğu konuşma gibi ortak bir anlayışla çözülebilir.

Kadınlar gebelikte büyüyen karınlarıyla, ödemli yüzleriyle, karındaki bazı çatlaklarıyla, vücuttaki meme etrafı yüz, karın ve göbekten aşağı doğru inen bir kahverengi bir çizginin de katkısıyla kendilerini biraz daha çirkinleşmiş bulabiliyorlar. Kocasına eskisi kadar güzel görünmediğini zannedebiliyorlar. Ayrıca, gebelikte döneminde görülen ciltteki yağlanma, yüzdeki sivilcelenme ve bazı tüylerin sertleşip büyümesi de yine bu düşünceye yol açabiliyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>