>

ANNE - ÇOCUK

Hamileyseniz güzelliğinize dikkat!

Çoğu kadının hamileliğinde cilt üzerinde lekeler, olağan dışı yerlerde kıl çıkması, ince saçlar, sivilceler, ayrılan, kırılan tırnaklar ve çatlaklar görülebiliyor.
 
   
 
 
     
Çok az kadının hamilelikte hiçbir problem yaşamadıklarını ve sürekli ışıl ışıl parıldayan saçlara ve cilde sahip olduğunu görürüz. Çoğu kadının hamileliğinde cilt üzerinde lekeler, olağan dışı yerlerde kıl çıkması, ince saçlar, sivilceler, ayrılan, kırılan tırnaklar ve çatlaklar görülebiliyor.

Eğer hamileyseniz ve bu problemleri yaşıyorsanız sakın korkmayın, çünkü bütün bu sorunlar bebeğinizin doğmasıyla birlikte 2-3 ay içinde kaybolacaktır.

Massachusetts’ten dermatolog Lisa M. Cohen, MD’a göre, çoğu kadın hamilelikte çatlakların oluşabileceğinden haberdar fakat ciltte oluşabilecek bazı değişiklikler konusunda bilgi sahibi değiller. Hyperpigmentation da denilen cildin koyulaşması, çoğunlukla göğüs uçlarında ve karnın üzerinde oluşmakta ve her hamile kadından %90’nın da görülmekte. Bu renk koyulaşmasına sebep vücudun ürettiği, cilde ve saça renk veren melaninin yüksek seviyelere ulaşmasından kaynaklanıyor.

Hamileliğin maskesi de denen Melasma, %70 oranında hamile kadınlarda görülüyor. Özellikle yanaklarda, burunda, alında ve çenede koyulaşmaya neden olabiliyor. Bu renk koyulaşması hamilelikten sonra kayboluyor fakat bunun oluşmasını önlemek için güneşten koruyucu kremler kullanmak gerekiyor.

Connecticut’lı dermatolog Robert Greenberg, MD, hamilelikte kadınları en rahatsız eden şeyin çatlaklar olduğunu söylüyor ve bu çatlakların çoğu maalesef kalıcı oluyor. Kullanılan kremler, losyonlar, ya da diğer bazı yöntemler bu çatlaklar üzerinde başarılı olamıyor. Hamilelikte görülen diğer dermatolojik sorunlardan bazıları ise şöyle:
· Yüzde ve göğüste kıl oluşması hamilelikte yaşanan hormon değişiklikleri yüzünden ortaya çıkıyor. Hirsutism, olarak da bilinen bu durum çocuk doğduktan altı ay sonra ortadan kalkıyor.
· Çocuk doğmasından sonraki aylarda görülen şiddetli saç dökülmesi. Genellikle hamilelik sırasında saçların dökülmesi yavaşlıyor ve saç kalınlaşıyor. Doğumdan hemen sonra ise, daha önce kadının önceden kaybetmesi gereken saçları dökülüyor. Çoğu kadın bu durumda panikleyerek kel kalacağını düşünse de uzmanlar bu işlem sonrasında eski saçlara kavuşacaklarını söylüyorlar.
· PUPPP diye de bilinen çeşitli döküntü ve sivilceler hamilelikte sıkça görülen problemlerin başında geliyor. Karnın alt kısmında, göğüslerde, kalçalarda şiddetli kaşıntı ve cildin kuruduğu görülebiliyor. Bunun için doktora müracaat edip uygun bir krem kullanımıyla birinci trimestar sonrası bu problem ortadan kalkabiliyor.
· Tırnakların çabuk kırılması, ayrılması da çok sık görülen bir durum. Bazen de tırnaklar hamilelikte çok güçlü olabiliyor.
· Varis görünümündeki damar oluşumları da hamilelikte görülebiliyor. Bunlar bazen kayboluyor, bazen de çocuk doğduktan sonra bile ortadan kalkmıyor.

Uzmanlar, hamile kadınların bu tür değişikliklere hazırlıklı olmasının gerektiğini ve bu değişikliklerin çoğu zaman bebek doğduktan bir kaç ay içinde kendiliğinden ortadan kaybolabileceğini söylüyorlar.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>