>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Kilo vermede psikanalitik psikoterapi

“Psikolojik etmenlerin şişmanlıktaki rolü nedir?” Psikoterapist Çağatay Öztürk`ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     

Kilo vermede psikanalitik psikoterapi

Psikoanalitik ekole göre şişmanlık çözümlenmemiş bağımlılık gereksinimini yansıtır. Oral döneme regresyon söz konusudur. Bazı araştırmalar bu bozukluğun bir depresyon eşdeğeri olduğunu düşündürmektedir. Gerçekte bu olgularda depresyon ve anksiyete sık olarak izlenmektedir. Şişmanlıktaki psikolojik nedenleri şişmanlığın sonuçlarından ayırmak kolay olmayabilir. Duygusal sorunları olan şişman olgular diyete tabi tutulduklarında anksiyete ve depresyon artış göstermektedir.

Obezitenin psikolojik adaptasyon ya da kişilik değişikliklerine yol açıp açmadığı bilinmemektedir. Obeziteye neden olacak psikolojik faktörler de net değildir. Yaygın inanış obaz kişilerin kendilerine az güvendiği yönündedir. Kesin etkilenen bir unsur ise vücut imajıdır. Medyada kadınların zayıf olması gerektiği vurgulanmakta ve adeta obez kişiler tembel ya da kontrolsüz olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. İdeal olarak normal kilodan ziyade zayıflık empoze edilmektedir. Bu negatif imaj kadınları etkilemekte ve sosyal izolasyona yol açmaktadır. Zayıflık, imaj olarak yüksek sosyokültürel seviyedeki kadınlar için diğer kadınlardan daha önemlidir. Yine yaygın inanç obez bireylerde psikolojik bozuklukların daha fazla görüldüğüne dairdir. Ancak bu fikri destekleyen ve desteklemeyen araştırmalar bulunmaktadır.

Şişmanlığın oluşumu, karbonhidrat ve lipit metabolizması, diyet, ilaç, egzersizlerin etkinliği araştırılan bir araştırmada vakaların %75’inin stres yaratan çeşitli sorunları olduğu ve bu nedenle fazla yemek yediklerini ifade etmişlerdir.

Psikolojik etmenlerin şişmanlıktaki rolü nedir?

Şişmanlığa neden olan psikolojik faktörlere baktığımızda, zihinsel çöküntü büyük ölçüde kilo alınmasına neden oluyor. Sevdiği birini ya da yakınını kaybediyor. Yemek yiyerek bu olumsuz duygulardan kendini arındırmak gibi bir yola yönleniyor. Burada cinsiyet faktörü de önemli. Kadınların bu durumlarda erkeklere nazaran kilo alma riski daha fazla.

Umarım sağlıklı ve kilolarınızdan kurtulmuş, hepsinden de önemlisi mutlu bir yaz geçirirsiniz.

Bir kez daha vakit ayırıp sizlerle paylaştıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık.

Hoşçakalın.

Bu arada unutmayın her hoşça kal bir merhabadır aslında!

Çağatay C. Öztürk
Psikoterapist
oztuc@aol.com

 


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>