>

ANNE - ÇOCUK

"Hayır" kelimesini çok kullanmayın!...

"Aşırı baskı dar bir giysiden farksızdır, çocuğu kıpır kıpır yapar, ancak birgün gelir patlar"
 
   
 
 
     
Çoğu aile her dediğini yaptırmasın düşüncesiyle her şeye hayır demeyi alışkanlık haline getiriyor, ancak bunun önemli sakıncalarının bulunuyor.

İstediği hiçbir şey yapılmayan, her isteği geri çevrilen, aşırı tenkit edilen çocuğun daha hırçın ve inatçı bir kişilik yapısı edindiğini belirten Psikiyatr Sabri Yurdakul, "Aşırı baskı dar bir giysiden farksızdır, çocuğu kıpır kıpır yapar, ancak birgün gelir patlar" uyarısında bulundu. Çocukların okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilmelerinin olumlu gelişmelerine dikkat çeken Yurdakul, şöyle devam etti: "Anaokullarında çocuklar planlı ve programlı yaşamayı öğreniyor. Ancak, bu kurumlarda verilen eğitimin fayda getirmesi için uygulamanın evde de sürmesi gerekir. Ancak, bu disiplin baskı yoluyla yapılmamalı.

Çocukla konuşulmalı, inatlaşmadan doğrular ve yanlışlar anlatılmalı." Zaman zaman ailelerin çocuklarına karşı kırıcı olabildiklerini belirten Yurdakul, bu durumda çocuktan özür dilemekten çekinilmemesi gerektiğini vurguladı. Yurdakul, "Henüz 2 yaşında bile olsa çocuğun da bir kişiliği ve gururu olduğu unutulmamalıdır" dedi.

BUNLARI YAPIN

Çocuğun yaptığı güzel davranışların övülmesi, yaratıcılığının geliştirilmesine yardımcı olunması gerektiğini ve başkaları yanında tenkit edilmemesini öneren Yurdakul, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Birlikte kitap okuyun, oyuncak seçimine özen gösterin. Şımartma korkusu olmadan sevginizi verin, yargılamadan dinleyin, yaşamınızı onunla paylaşın. Hatalarınızı itiraf etmekten çekinmeyin, onu sevdiğinizi sık sık söyleyin.

Sevmemekle tehdit etmeyin. Sürprizler yapın. Çocuğun kendisine güven duymasını sağlayın. Yaşına uygun harçlık verin, abur cubur yedirmeyin. Uyku saatlerine dikkat edin. Eleştirileriniz daima yapıcı olsun."

Yurdakul, çocuğun cesaretinin kırılmaması "Sen küçüksün yapamazsın" gibi sözlerden uzak durulması gerektiğini belirterek, "Cesareti kırılan çocuk çekingen ve korkak olur" dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>