>

ANNE - ÇOCUK

Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı?

Doğum kontrol hapını herkes kullanamaz. 40 yaşını geçenlere vermiyoruz. Ayrıca kolesterolü yüksek olanlar ve sigara içenler de kesinlikle kullanmamalı. Çünkü bu haplar kanda pıhtılaşma yapıyor.
 
   
 
 
     
Kimler doğum kontrol hapı kullanabilir?

Kadının yaşı, kilosu, kolesterol seviyesi, sigara içip içmediği çok önemli.

Bunları açar mısınız?

Doğum kontrol hapı herkese verilemez. Özellikle trigliserid dediğimiz yağ oranı yüksekse, yani 450-500'ün üzerindeyse (normali 200) kesinlikle kullanılmamalı. Aynı şekilde kolesterolü yüksek olanlara da önermiyoruz. Çünkü bu haplar kanda pıhtılaşma yapar. Dolayısıyla kilosu fazla olan, sigara içen, yaşı 40'ın üzerinde olan, trigliserid ve kolesterolü yüksek olan kadınlara kesinlikle vermiyoruz.

Yaşı 40'ın üzerinde olanlara niye vermiyorsunuz?

Yine kanda pıhtılaşma yaptığı için... Bu durum beyin ve kalp damar problemlerini artırabilir.

Diyelim ki 30-35 yaşında bir kadın geldi size. Hiç doğurmamış... Ona ne öneriyorsunuz?

Spiral de takılabilir, doğum kontrol hapı da yazılabilir... Ama önce kilosuna, sigara içip içmediğine bakıyoruz, ona göre bir yöntem öneriyoruz. Sigara içenlere doğum kontrol hapı vermiyoruz. Sizin boyunuza, poşunuza, doğurup doğurmadığınıza, aileden gelen genetik yapınıza bakarak en uygun yöntemi seçiyoruz.

Peki doğum kontrol haplarına dönersek. En çok kaç yıl kullanılabilir? Bir de kısırlık ve meme kanseri yaptığı söyleniyor. Doğru mu?

Yıllarca kullanılabilir. Ara vermeye gerek yok. Doğru. 'Kısırlık yapar' şeklinde bir dedikodu var halk arasında. Ama asla kısırlık yapmaz. Doğum kontrol hapı çok uzun süre kullanılmazsa meme kanseri de yapmaz.

Bu süre ne kadar?

10 yıldan fazla... Artık yeni çıkan doğum kontrol hapları, şişkinlik, bulantı, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar da yapmıyor.

Tüylenme yapar mı?

Bir de halk arasında 'doğum kontrol hapı kullandım tüylendim' diye bir yaygın görüş var...

Kesinlikle yanlış. Tüylenme problemi olanlara özellikle doğum kontrol hapı veriyoruz. Çünkü bu tür kadınlarda erkeklik hormonu fazla oluyor. Doğum kontrol hapı ise tüylenmeyi baskılıyor. Yalnız burada şuna dikkat etmek gerekir. Tüylenme problemi zaten başlamış olan kadınlar geçici olarak, 1-2 ay doğum kontrol hapı kullanıp kesiyorlar. Halbuki biz bu hapları birkaç yıl kullanmasını öneriyoruz. Ondan sonra aileler bize gelip 'Kızım 1-2 ay kullandı tüylenmesi arttı' diye bize yansıtıyorlar. Halbuki doğum kontrol hapı tüylenme yapmaz.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>