>

ANNE - ÇOCUK

Lohusalıktaki Cilt Problemleri

Yeni annelerin istediği tek şeyse hamilelik öncesinde olduğu gibi bakımlı ve güzel görünmek. Peki, bunun için ne yapılmalı?
 
   
 
 
     

Doğum sonrası 40 günlük lohusalık döneminde sakın kendinizi ihmal edip, çatlak, akne, meme ucu zedelenmeleri gibi cilt sorunları ile mücadele etmekte gecikmeyin.

Kadınlar lohusalıkta en çok doğum lekelerinden, çatlaklardan, varislerden, göğüs ucu zedelenmelerinden ve tüylenmeden şikayet ederler. Üstelik, bu cilt problemlerinin çoğu da tedavi görmeyi gerektirir, kendiliğinden geçmez. Yeni annelerin istediği tek şeyse hamilelik öncesinde olduğu gibi bakımlı ve güzel görünmek. Peki, bunun için ne yapılmalı?

• Yüzde bulunan yağ salgısı,
hamilelik süresince artar. Bu da hamilelikte sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Anne adayları dıştan kullanılacak ürün bile olsa, bunun emilip kana geçme ihtimali bulunduğunu unutmamalı. Özellikle hamilelik süresince vitamin A ve yüksek dozda salisilik asit içeren ürün kullanımı önerilmez. Kullanılacak kozmetik ürünler geniş yüzeye uygulanacaksa kullanmadan önce cilt uzmanlarına danışılmalıdır. İltihabi akneler mevcutsa, kullanılacak antibiyotiklerin lohusa anneler açısından risk taşımadığından emin olunması gerekir.

• Peeling, ciltteki ölü derileri temizleyerek cildi rahatlatır, özellikle vücut peelingi amacıyla kullanılacak ürünlerin geniş yüzeyle temas edip kana geçme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Hamilelik ve emzirme dönemini de içeren lohusalıkta, bu yüzden geniş yüzeylerde kullanılacak peeling ürünleri seçiminde dikkatli olunmalıdr. Yağlı ciltler için uygun olan temizleyici ve toniklerle yağlanma baskı altına alınır. Cilt doktorlarının önerdiği güvenilir olan sivilce ilaçlarıyla sivilceler tedavi edilir.

• Meme uçları, cilt çatlaklarının görüldüğü diğer bir bölgedir. Bebeğin meme emmesiyle meme uçlarında çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Bazı durumlarda çatlak olan bölgelerden enfeksiyon gelişebilir. Çatlaklardan korunmak amacıyla meme uçlarının ılık sularla temizlenmesine özen gösterilmeli, bitkisel içerikli ve lanolin içeren kremlerle emzirmeyi takiben memeler nemlendirilmelidir.

• Tırnaklar
bu sürede daha kırılgan, daha yumuşak olur. Emzirme döneminde kimyasal maddelerle temasın artması, tırnak sorunlarının bu dönemde devam etmesine neden olur. Tırnaklar nemlendirilmelidir ve el bakımına dikkat edilmelidir.

• Tüylenmede artış, hormonların sebep olduğu bir diğer değişikliktir. Emzirme sonrası lazer yöntemiyle epilasyon ile istenmeyen kıllarla baş edilebilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>