>

SAÇ BAKIMI

Mevsim Döngüsü Saç Dökülmesini Artırıyor

Yenilenme mevsimi baharda, sadece cildinizden değil saçlarınızdan da kışın rehavetini atın.
 
   
 
 
     

Saç dökülmelerinin en yoğun yaşandığı bu aylarda basit ama etkili yöntemlerle yaza daha canlı ve sağlıklı saçlarla girmek mümkün. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Öztürk, bahar aylarında saç bakım önlemlerini sıraladı:

Normalde saçlarımızın bir uzama döngüsü vardır. Saçlarımızda bu uzama döngüsü içerisinde dökülme de meydana gelir. Günde ortalama 100 tele kadar saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Ancak kronik hastalıklar, vitamin eksiklikleri, ilaç kullanımı, doğum yapmak gibi nedenler saç dökülmesini arttırmaktadır. Mevsim dönüşleri saç dökülmesini arttıran diğer bir etkendir. Özellikle güneşin yüzünü gösterdiği ilkbahar mevsimine girerken, güneşin etkisiyle hormonlarımızın değişmesi, saçımızın döngüsünü arttırmakta ve dökülmelere neden olmaktadır.

SAÇINIZI HER GÜN YIKAMAYIN

Bahar mevsiminde saçların sık yıkanması, birtakım düzleştirici, fön gibi işlemlere maruz bırakılması saçı yıpratmaktadır. Saçlarda kırılmalar, kopmalar, kuruluk, cansız ve mat görünüm oluşmaktadır. Özellikle saç tipimize uygun şampuan kullanılmalı, saçlar iki günde bir yıkanmalı, sülfat içermeyen şampuanlar tercih edilmeli, durulama özenle yapılmalıdır. Saç kremi kullanılacaksa saç diplerine sürülmemelidir. Şekillendirici, jöle, biryantin gibi ürünlerin sağlıklı olanları kullanılmalı ve mutlaka gün sonunda saçtan temizlenmelidir.

KURU SAÇLARA HİNDİSTAN YAĞI

Eğer çok kuru bir saçımız varsa, haftalık olarak saf sızma zeytinyağı, argan yağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı ile maske yapabiliriz. Yine bal ve zeytinyağı karıştırıp saçımızda 30 dakika bekletip sonra yıkayabiliriz. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak bu yağların uygulanması kan akımını arttırarak saçın sağlıklı olmasına katkıda bulunur.

SAÇINIZI ILIK SUYLA YIKAYIN

Saçımızı çok sık yıkamamalıyız, eğer her gün yıkıyorsak her yıkamada şampuan kullanmamalıyız. Sıcak saçı yıpratan diğer bir etken, bu nedenle ılık suyla banyo yapmalı ve saçımızı kuruturken ısıyı düşük tutmalıyız. İçerisinde çok fazla kimyasal içeren, sülfat içeren şampuanlar kullanılmamalı. Saçımıza boya yaptırıyorsa organik boyalar tercih edilmeli ve çok fazla açıcı kullanılmalı. Stres yine saçın yıpranmasında önemli bir faktördür. Stresten uzak durulması gerekir.

AVAKADO SAÇI KUVVETLENDİRİR

Beslenmenin insan vücudu için önemi çok fazla. Derimiz, tırnaklarımız, saçlarımız beslenme şeklimizden, yediğimiz gıdalarda etkilenir. Saçımızın sağlıklı, parlak görünmesi ve dökülme olmaması için et, tavuk, balık, sebze ve yeşillik gibi her gıdadan tüketmemiz gerekmektedir. Özellikle demir, çinko, biotin, folik asit ve b12 vitaminleri saçımız için çok önemlidir. Avakado, zeytinyağı, somon, elma, portakal, ceviz, nohut ve mercimek gibi bakliyatlar saçı kuvvetlendiren yiyeceklere birkaç örnek olarak verilebilir.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>