>

ANNE - ÇOCUK

Tüp bebek için zaman kaybetmeyin

Tüp bebek uygulamasıyla hamile kalma ihtimalinin 30’lu yaşlardan sonra azaldığı, bu yaş grubunda evlenen çiftlerin çocuk yapma konusunda zaman kaybetmemesi gerektiği belirtildi.
 
   
 
 
     
Türkiye’nin tüp bebek uygulaması alanında Avrupa standartlarında olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, tüp bebek uygulamasıyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaş faktörünü iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Erzurum’da Kadın Doğum Kış Kongresi’ne katılan Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, tüp bebek uygulamasıyla hamile kalma ihtimalinin yaşla olan orantısı hakkında bilgi verdi. Türkiye’de başarılı bir şekilde yürütülen tüp bebek uygulamasına olan talebin her geçen yıl daha fazla arttığına dikkat çeken Tavmergen, bu konudaki bazı önyargıların yıkılmaya başlandığını dile getirdi. Ancak bu uygulamanın daha sağlıklı bir şekilde anlatılması gerektiğine işaret eden Tavmergen, tüp bebek uygulamasıyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaş faktörünü iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

TÜP BEBEK İÇİN ZAMAN KAYBETMEYİN

Bir kadının tüp bebek uygulamasıyla gebe kalma ihtimalinin 30 yaşından sonra azaldığını belirten Tavmergen, bu yaştan sonra yıllar ilerledikçe ihtimal oranının da giderek düştüğünü kaydetti. Tavmergen, 30 yaşında bir kadının tüp bebek uygulamasıyla gebe kalma ihtimalinin yüzde 50, 35 yaşında yüzde 35, 38 yaşında yüzde 28, 40 yaşında yüzde 15 ve 42 yaşında da yüzde 5 olduğunu vurguladı. Bu nedenle normal şekilde gebe kalamayan ve tüp bebek uygulamasıyla çocuk sahibi olmak isteyen kadınların geç kalmaması gerektiğini anlatan Tavmergen şunları söyledi: “Yapılan evliliklerde bazı çiftler genellikle birkaç yıl çocuk yapmama kararı alırlar. Ama 30 yaşın üzerinde evlenen çiftlere bizim tavsiyemiz vakit kaybetmeden çocuk yapmaları. Çünkü, eğer çocukları olmuyorsa tüp bebek uygulamasına başvurmak isteyebilirler. Ama 30 yaşında evlenip 32 ya da 33 yaşında çocuklarının olmayacağını anladıktan sonra tüp bebek uygulamasına başvuran kadınlarda gebe kalma ihtimali azalıyor”

“AVRUPA STANDARTLARINDAYIZ...”

Tavmergen, Türkiye’nin, tüp bebek uygulaması alanında Avrupa standartlarında olduğunu söyledi. Türkiye’de bu alanda kısa sürede önemli gelişmeler olduğunun altını çizen Tavmergen, bu uygulamada, ülkede iyi bir teknoloji yakalandığını ve alanlarında uzman kişilerin yetiştiğini dile getirdi.

Öte yandan Türkiye’de tüp bebek merkezleriyle ilgili denetimlerin de çok sıkı tutulduğunu kaydeden Tavmergen, bu sayede sistemin sağlıklı bir şekilde işlediğini anlattı. Tavmergen, bir çok Avrupa ülkesine göre tüp bebek uygulamasının Türkiye’de daha ucuz olduğunu, bu nedenle yurtdışından da taleplerin geldiğini sözlerine ekledi.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>