>

ANNE - ÇOCUK

Tüp bebek merkezinde ilk görüşmede sizi neler bekler

Tüp bebek merkezlerine gittiğinizde nelerle karşılaşacaksınız?İşte gerçekler...
 
   
 
 
     
Çevreden duydukları, geçmişte yaşadıkları ile birleştiğinde, çiftlerin içinde korku belirir. İşlemler uzun sürecek mi, daha önce yaptırdıklarım tekrar yapılacak mı, sperm vereceğim ortam nasıl, defalarca merkeze gidecek miyim, çok fazla ücret verecek miyim, işlemler bir günden fazla sürerse nerede kalacağım. Bu soruların onlarcasını daha yazmak mümkün… Bu soru işaretlerini kaldırabilmek için bu yazıda Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı merkezine gittiğinizde sizleri nelerin beklediğini anlatacağız:

Çiftlerin istemi ve düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen, 1 yıl içinde gebelik elde edilememesine infertilite (kısırlık) adı verilmektedir. Korunmayan çiftlerin % 85'inde bir yıl içerisinde gebelik oluşması beklenir, infertilite % 30-40 oranında erkek, % 40-50 oranında kadına ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Çiftlerin % 25'inde erkek ve kadın faktörü birlikte bulunmaktadır,% 10 -15'inde ise tüm araştırmalara karşılık infertiliteyi açıklayabilecek bir neden bulunamamaktadır. Çocuk arzusu konusunda bir uzmanla görüşmek üzere merkezimize başvurduğunuzda, fiziksel ve duygusal olarak fedakarlık gerektiren pek çok testlerden geçeceksiniz. Bu testler yapılmadan önce sizin ve eşinizin daha önceden yapılmış tetkik ve tedavileri araştırılacak, böylece hem nedene yönelik bir fikir edinilecek, hem de aynı
tetkiklerin tekrar istenmesi engellenmiş olacaktır.

İlk ziyarete eşlerin birlikte katılması, durumunuzun değerlendirilmesi ve tedavi yönünden oldukça önemlidir. İnfertiliteye yol açan pek çok faktör mevcuttur. Doktorunuz size adetlerin düzenli olup olmadığını, anormal kanamaları, üreme sistemine ait enfeksiyon hikayesini, bunların yanında önceki tedavi denemelerini, düşükleri, gebelikleri ve geçirdiğiniz operasyonları soracaktır. Erkek ise genital sistem yaralanmaları, operasyonlar, enfeksiyonlar, ilaç kullanımı ve uygulanan tedaviler yönünden sorgulanacaktır. Her ikinize de çocuk sahibi olmak için ne kadar zamandır uğraştığınız, hangi sıklıkla beraber olduğunuz, korunup korunmadığınız ve ailelerinizde doğumsal defektli herhangi biri olup olmadığı sorulacaktır.

Çocuk arzusuyla başvuran çiftlerin doktoruna ve merkeze tam bir güven içinde olması, hiçbir şey saklamaması, sorulara açık yüreklilikle yanıt vermesi ve hiçbir konuyu utanma duygusuyla gizlememesi gerekir. Yapılan ilk görüşmede muayene odasında eşlerden başka bir kimsenin olmaması doktorunuzla rahat bir konuşma yapmanızı sağlayacaktır.

Bu görüşmeden sonra kadın ve erkek ayrıntılı olarak muayene edilirler. Erkeklerin muayenesi infertilite konusunda uzman ürologlar tarafından yapılmaktadır. Ardından hormon tetkikleri, mikrobiyolojik ve serolojik testler, semen analizi, pelvik ultrasonografi (USG), fizik ve genital muayene ile hangi tedavi yönteminin seçileceğine karar verilir. Durumunuzun değerlendirilmesi için ilgili bölüm hekimlerinin bir araya gelmeleri ve ortak görüş bildirmeleriyle, her çift için en uygun olduğuna karar verilen tedavi yöntemi seçilmektedir.
Tüm bu işlemler, daha önce yaptırmış olduğunuz tahliller ile birlikte merkezimize geldiğinizde, ortalama bir günde bitmektedir. Tetkikleri bir günden fazla sürecek hastalar için ücretsiz olarak konaklama imkanı sağlanmaktadır.

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi / Ankara
0(312) 448 22 21

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>