>

ANNE - ÇOCUK

Tüp bebek tedavisinde gerçek başarı şansınız?

Anne ve baba olmak her kadın ve erkeğin hayali. Ancak bu hayali gerçekleştirmek her çift için çok kolay değil.
 
   
 
 
     
Günümüzde 6 çiftten biri kısırlık riski ile karşı karşıya. Bu çiftlerin önemli bir bölümünün umudu ise tüp bebek yöntemi. İşte bu noktada çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek merkezlerine koşuyor. Oysa tüp bebek yönteminde de yüzde yüz başarı sağlamak imkansız. Farklı merkezler de birbirinden çok değişik istatistik rakamlar açıklıyor. Bu durumda çiftler merkez seçimi konusunda kararsız kalıyorlar.
Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel “Tüp bebek tedavisi ile şansınızın ne kadar olabileceği size anlatılırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.” diyerek şöyle devam ediyor: “Tüp bebek merkezleri kimi zaman başarı oranlarını duyururken tedavi sonrası kanda ölçülen gebelik testinin yüksekliğini temel alırlar. Ancak, kanda gebelik testinin yükselmesi her zaman bu gebeliğin doğum aşamasına kadar gideceğini göstermez. Bazı durumlarda kanda gebelik testinin yükselmesine rağmen, gebelik kesesi hiçbir zaman ultrasonografide belirlenemeyebilir ya da gebelik kesesi gözlense bile içinde kalp atımı olan bir bebek gelişmeyebilir. Bu nedenlerle tüp bebek tedavisi ile başarılı olabilme şansını değerlendirirken, her başlanan tedavi denemesinden kaçının canlı doğum ile sonuçlanacağının dikkate alınması daha doğru ve gerçekçi bir yaklaşımdır.”


Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler
Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen birçok etmen var. Doç. Dr. Demirel faktörleri şöyle sıralıyor:

Kadının yaşı: Erkek faktörü de dahil olmak üzere tüp bebek uygulamasını gerektiren tüm durumlarda başarıyı etkileyen en önemli faktörlerin başında kadının yaşı geliyor. Öyle ki 35 yaş altı kadınlarda başarı oranı yüzde 44.2 iken 42 yaş ve üstü kadınlarda yüzde 13’lere kadar düşüyor.

Kadının yumurtalık rezervi :Tüp bebek tedavisine başlamadan önce, çeşitli hormon ve ultrasonografik incelemeler ile belirlenen bu durum tedavi sonucunu etkiliyor.

İnfertilite (kısırlık) nedeni: Çeşitli çalışmalar, tüp bebek tedavisindeki başarı şansının, çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen probleme göre farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor.

Daha önce gerçekleştirilen başarısız tüp bebek uygulamalarının sayısı: Deneyimli merkezlerde yapılan ilk dört uygulamadaki başarı şansı her bir uygulama için aynı iken dördüncü uygulamadan sonra başarılı sonuç alma ihtimali düşüş gösteriyor. Ancak deneyimli ellerde ve uygun hasta gruplarında uygulama başına çiftin gebe kalma ihtimali % 50-60’lara kadar çıkıyor. Üç uygulama sonrası bir çiftin gebeliğe ulaşma şansının % 75-80’lere dek çıkması mümkün. Sağlıklı bir çiftin her ay gebe kalma şansının % 20’ler civarında olduğunu göz önüne alındığında, rakamların sevindirici olduğu görülüyor.
Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Merkezi: Bir referans merkezi
Tüp bebek tedavisinde ilgili merkezin kalitesi ve deneyimi de başarıyı etkileyen faktörlerden. Bu noktada Acıbadem Tüp Bebek Merkezi verdiği hizmet ve elde ettiği başarılı sonuçlarla ön plana çıkıyor. Doç. Dr. Demirel, “Merkezin yüksek başarı yüzdesi ile orantılı olarak, tedavi için yapılan başvurularda giderek artan bir yükselme izlenmektedir.” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “2004 yılı içerisinde tüp bebek merkezinde 800'ün üzerinde tüp bebek uygulaması yapılmış ve 2000'in üzerinde infertil çift değerlendirme ve tedavi programlarına alınmıştır. Bu ihtiyaçlar göz önüne alınarak, daha fazla sayıda çifte, daha iyi ve huzurlu bir ortamda hizmet verebilmek amacıyla Acıbadem Tüp Bebek Merkezi tekrar düzenlenmiş ve yenilenmiştir.”

Yenilenme kapsamında yapılanları ise şöyle sıralıyor;

Hasta odaları tekrar düzenlendi ve tüp bebek işlemi gören hastaların işlem öncesi ve sonrasında dinlenebileceği tek kişilik özel odalar oluşturuldu.

Merkezin yatak sayısı arttırılarak aynı anda yatırılabilecek hasta sayısı yükseltildi.

Hasta bekleme alanları yeniden düzenlendi ve hastaların rahat bir ortamda strese girmeden tedavi süreçlerini geçirmeleri hedeflendi.

Acıbadem Tüp Bebek Merkezi birçok infertilite ve tüp bebek uygulamasında referans merkez konumunda. Türkiye'nin birçok bölgesinden merkeze hasta sevki oluyor. Kapasitenin daha da artacağı ön görülerek ileriye dönük projeler de geliştiriliyor.

Bilgi için:
Alo Acıbadem
444 55 444

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>