>

AŞK - CİNSELLİK

Bahar Aylarında Cinsellik

Baharın gelmesiyle bu hormon sentezinde değişiklikler meydana geliyor.
 
   
 
 
     

Melatonin hormonu ne zaman yatağa gideceğimizi uyaran hormondur. Baharın gelmesiyle bu hormon sentezinde değişiklikler meydana gelir. Baharda melatonin salınımı, daha fazla gün ışığı nedeniyle kışa göre, ortalama 20 dakika daha gecikmiş olarak salgılanır. Dolayısıyla biz ilkbahar aylarında ortalama 15–20 dakika kadar daha az uyumaya rağmen daha neşeli ve mutlu oluruz.

Enteresan olan, ilkbahar aylarında vücudumuzun ve beynimizin enerjisinin artmasına rağmen, bu enerji artışı yatak odamıza yansımaz. Seksüel aktivite ilkbaharda dibe vururken, sonbaharda zirve yapar. Belki de bu sorun, uzun bir gebelik dönemine sahip olan memelilerin bebeklerine daha uygun iklim koşullarında sahip olmasını sağlayarak, neslin korunmasında da etkili olabilir.

Sonbahar ve yaz aylarında testosteron seviyesi (erkeklik hormonu) çok artar. Bu da sonbaharda daha çok cinsel ilişkiyi beraberinde getirir. Daha çok cinsel ilişki, daha çok yaz bebeğine sahip olmamızı sağlasa da, bu aylarda cinsel ilişki ile bulaşan herpes, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklarda da büyük artış gözlenebilir.

Ayrıca, bahar gelince gözün iç tabakası olan retina, daha uzun süre gün ışığıyla temas eder. Bu da beynimizde bir dizi hormonal değişiklikleri tetikler.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>