>

AŞK - CİNSELLİK

Cinsel suçların sorumlusu o mu?

Marquis de Sade'dan sonra en büyük seks araştırmacılarından biri kabul edilen Alfred Kinsey'nin hayatı da film oldu.
 
   
 
 
     
Marquis de Sade'dan sonra en büyük seks araştırmacılarından biri kabul edilen Alfred Kinsey'nin hayatı da film oldu. Kadın ve erkek cinselliğiyle ilgili iki kitabı bulunan ve 'biseksüel' olarak tanınan Kinsey, günümüzün cinsel hastalıklarına neden olacak sapkınlıkları tetiklemekle suçlanıyor

1950'li yıllar... Yani dünya henüz ne Çiçek Çocukları, ne de cinsellikte özgürlük söylemlerini tanıyor. İşte bu yıllarda bir adam çıkıyor ve kadın ve erkek cinselliğini anlatan iki kitap yazıyor. Üstelik bunları yazarken cinsel fantezilerini iki aylık bebek üzerinde deneyen bir adamın izlenimlerinden, biseksüel hikayelerden yararlanıyor ve bunları bizzat denemekten çekinmiyor. Evet, sözkonusu isim Alfred Kinsey. Bugün 40'lı yaşlardaki Amerikalılar'ın cinsel kimlik gelişimlerinde önemli rol oynayan bir isim Kinsey. Belki de Marquis de Sade'dan son-ra seks ve cinsellikteki uç noktaları ilk kez kaleme alan isim. Eserleri ve sıradışı yaşantısıyla tanınan araştırmacının hayatı ölümden 48 yıl sonra film oldu. ABD'de bu hafta gösterime girecek 'Kinsey' için muhafazakar çevreler de protestolara başladı...

SEKSÜEL DEVRİM

Kinsey, seksüel devrime önayak olmakla ve toplumların bugün savaşmak zorunda olduğu pornografi ve cinsel hastalıkların temelini atan davranışları tetiklemekle suçlanıyor. Muhafazakar çevreler 'Kinsey olmasaydı cinsel devrimin bugünkü olumsuz sonuçları da olmayacaktı' diyerek film henüz gösterime girmeden eleştirilerini sergilemeye başladılar.

LIAM NEESON CANLANDIRACAK

Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Bill Condon. Eşcinsel kimliğiyle tanınan Condon, 'Projeyi kurgularken, bugüne kadar Kinsey'i akıl hastasıymış gibi gösteren bakış açısını değiştirmek ko nusuna yoğunlaştım' diyor. Kinsey rolünü ise Schindler's List filminde Schindler rolü ile kadınların gönlünde taht kuran Liam Neeson canlandırıyor. James H. Jones'un yazdığı Kinsey biyografisi üzerinden giden filmde araştırmacının eğilimleri, çalışmaları ve seks üzerine düşünceleri gözler önüne seriliyor. Zaten tepkiler de bu noktada başlıyor, çünkü Kinsey penisine diş fırçası yerleştiren ve çeşitli mazoşist eğilimlerini hayata uygulayan bir isim. Protestoların nedeni olarak Kinsey'in filmde bir kahraman gibi yansıtıldığı iddiası geliyor. Muhafazakarlar, filmde Kinsey'in çocuklara olan düşkünlüğünün abartıldığını ve kitaplarında bahsedilen araştırma sonuçlarının kesinliği hakkında şüpheler olduğunu söylüyor. Onlara göre Kinsey'in hakettiği yer kahramanlık koltuğu değil, yaptığı işkencelerle tanınan Nazi doktor Mengele'nin yanı.

KİTAPLARI BEST-SELLER OLDU

1894'te doğan Alfred Kinsey, 1948'de 'Erkeklerde Cinsel Davranış' ve 1953'te 'Kadınlarda Cinsel Davranış' adlı kitapları yayınladı. Bunlar için gruplar üzerinde araştırmalar yaptı ve yüzlerce kişinin deneyimlerini dinledi. Her iki kitap da best-seller oldu ancak yazıldığı zamandan bugüne muhafazakar okların hedefi olmaktan kurtulamadı. Kinsey'nin bugün prezervatif kullanımı, eşcinsellik, cinsellik eğitimi ve kürtaj gibi konularda ve günümüz cinsel davranış paternlerinde yön verici bir rolü olduğu kabul ediliyor.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>