>

AŞK - CİNSELLİK

Erkekleri bezdiren davranışlar

Birçok kadının erkeklerin sinirini epey bozan alışkanlıkları var. Bunlardan biri de devamlı iğneleyici bir takım cümleler sarf etmek.
 
   
 
 
     
Şaka niyetiyle de olsa bizim zararsız bulduğumuz bu alışkanlık onların canını epey sıkar. Artık bizim kültürümüzde de kadınların erkeklerden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirmesi kabul edilebilir bir tavır oldu. Neyse ki oldu. Aranızda “Nerede canım, hala yok öyle bir şey” diyenler olabilir. O zaman erkeklerin, kocaların düpedüz ‘aptal’ gösterdikleri sitcomları; pısırık, aşık erkekleri konu edinen filmleri hatırlamanızda fayda olacaktır: İşin komik tarafı televizyonda ve medyanın değişik organlarında yer bulan ve tiplemelerin ve davranış biçimlerinin gündelik hayatta da kendisine sağlam bir yer bulmuş olması. Erkekleri iğnelemek öyle bir alışkanlıktır ki çoğu kadın bunu yaptığını fark etmez bile. Örnek vermek gerekirse, ilişkinin başlarında bir erkeğe iltifat etmek için oda “Sen diğer hıyarlardan o kadar farklısın ki, daha önce beraber olduğum adamların hiçbirine benzemiyorsun sevgilim’ dersiniz. Oysa bu sözlerle ona iltifat etmekten çok erkeklerin ‘hıyar’ olduklarını söylüyorsunuzdur. Bir erkek bu cümleyi hiç çaba sarf etmeden bu şekilde anlamlandıracaktır.

Bir erkeğe bu şekilde iltifat etmenizde onu tek bir konuda meraklandırırsınız, kendine şöyle sorar; “Acaba benim hakkımda da bunları düşünmesi ne kadar zaman alacak?” Bu durumda sizi tanımak için heyecanlanacağı yerde ikinci buluşmaya savunmaya geçmiş bir halde gelecektir.

Erkekler hakkındaki olumsuz genellemeler o kadar olağan hale gelmiştir ki mutlu bir ilişki içinde de olsak onlardan kurtulmamız son derece zordur. Mesela, erkeklerin basit ev işlerinden anlamadıkları ön yargısına bakın... Buna bir ön yargı diyoruz çünkü bir adam herhangi bir işi yapmaya kalkıştığında ona direkt beceriksiz muamelesi yapmaya başlarız.

Kadınların erkekler hakkındaki başka bir ön yargısı da onları her daim seks düşünen daimi abazalar olarak algılamalarıdır. Bir erkek ne zaman seks hakkında yorum yapsa, bir kadın gözlerini yuvarlayarak ‘yine mi seks’ mimiklerini kuşanır. Bu da onları cinsel organlarıyla düşündükleri gibi aşağılayıcı bir ifade takınmamıza yol açar. Peki tüm bunlar nerede başlıyor? Bu durumun tohumları genellikle kız arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde atılır. Genellikle ilişkileri hakkında konuşmak niyetiyle toplanan kızlar bir süre sonra ‘erkekler hayvandır’ sonucuna ulaşır ve coşkuya kapılıp bu keşiflerini kutlama noktasına gelirler. Ama neden sonra iş çığırından çıkar ve aslında oradan kafanıza negatif düşünceler çakılmış olarak ayrılmanıza yol açar. Ve sevgilinizi bir sonraki görüşünüzde bu negatif duyguların sizi sürüklemiş olduğu noktada olursunuz, oradan hareket edersiniz, ve pekala ona başka türlü davranabilirsiniz çünkü o olumsuz düşünceler büyür. Ve onun sizin kızlarla yaptığınız bu ‘masum’ konuşmalardan haberi olmadığı için kafası karışır, nerede yanlış yaptım diye düşünür durur.

Neden aşkı zayıflatır?

Bir sevgiliniz yokken “eğer etrafta adam olsaydı benim de bir erkek arkadaşım olurdu” gibi şeyler söylemek sizi rahatlatabilir, yalnızlığınızla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir. Ama böyle şeyleri kendinize sık sık tekrar ederseniz bir süre sonra bunlara inanırsınız. Böyle şeylere inanırsanız da belki de yanı başınızdaki harika erkeği kaçırırsınız. Bir ilişki içinde olduğunuzda böyle bir tavır takınmak kurduğunuz bağları mahvedebilir. Onun neyi iyi yapıp neyi pek beceremediğiyle bu kadar ilgilenmek ve acımasızca her fırsatta bunları dile getirmek ona sizden daha az gelişmiş olduğunu düşündüğünüzü hissettirir. Böyle olunca da yapacağı her şeyden el ayak çekmesine sebep olursunuz ki bu yolun kaçınılmaz sonu pişmanlık olur.

Mesela, şöyle dediniz: “Söyle bakayım sevgilim, beni kaçta alacaktın, dinliyor muydun acaba?” gibi bir şey söylemek onun maskülenliğini incitir. Çünkü sizi seven bir erkeğe küçük bir çocuk gibi davranmak onu saldırganlaştırır.

Erkeklerin iyi yönlerine konsantre olmak genellemelerin ne kadar anlamsız olduğunu kavramanızı sağlar.

Alışkanlıktan vazgeçmek

Kendinizi bir erkeğin size vaat edeceği güzel şeyleri hatırlatmakta işe başlayın. Şöyle bir düşünüp hayatınıza girmiş adamların her birinin en az beş harika özelliğini düşünün. Bu size erkeklerin hepsinin aynı tornadan çıkmış gibi birbirlerine benzemediğini hatırlatacaktır. Erkeklerin iyi yönlerine konsantre olmak genellemelerin ne kadar anlamsız olduğunu kavramanızı da sağlar. Üstelik bundan sonra etrafınızdaki erkeklerin aslında ne şahane yaratıklar olduklarını fark edebilirsiniz. İlişkinize yapabileceğiniz bir diğer iyilik de annelik triplerini bir kenara bırakmanızdır. Bu onu gerçekten deli ediyor. Bundan asla şüphe etmeyin. Erkeklerin anne gibi kadınlardan hoşlandıkları söylenir ki doğrudur ama bunun annelik taslayan kadınlardan hoşlanmalarıyla asla ilgisi yoktur.

Başka bir amacınız da “Neden bütün erkekler klozet kapağını indirmeden bırakırlar?” gibi cümleleri sarf etmemek olmalı. Böyle bir sözü duyan adam sizin hayatınıza daha önce girmiş olan erkekler yüzünden kendisinin cezalandırıldığını düşünecektir ki bu hiç adil değil. Sizi kızdıran bir şey yaparsa ona bir birey olarak kızın. Genelleme yapmayın. Zaten genelleme yaptığınızda pek de üzerine alınmayacaktır. Oysa bu davranışın ona ait bir özellik olduğunu bilirse sorumluluğu üzerine alacaktır.

Eğer arkadaşlarınız erkekleri kötüleyen konuşmalar yapmaya devam ederlerse konuyu değiştirin. Mesela eğer içlerinden biri erkeklerin asla birine bağlanmayacaklarını söylerse üçüncü buluşmadan sonra kendisine gelinlik aramaya koyulan kadınlar hakkında bir espri patlatın. Böylece bu konulardan çok da hazzetmediğinizi anlayacaklardır.

Onları yüceltin

Erkekleri kötüleyen davranış biçiminizden vazgeçtikten sonra bir adım daha atın ve ona iltifat etme evresine geçin. Sizin için bir şey yaptığında –her hangi bir şey- yaptığı şey mükemmel olmasa bile ona teşekkür edin ve doğru yaptığı şeylere konsantre olun. Ki bu da sizin için bir şey yapmış olması olacaktır. Bulaşık makinesine kirli tabakları koyduğu için ona teşekkür edin. Tabakları önceden durulamadığı için kızmayı boş verin. Siz kendinizden de bilirsiniz ki yaptığımız herhangi bir şey için övülmek sizi daha fazlasını yapmak için yüreklendirir. Böyle davranırsanız evde sizin hiçbir işinize yardım etmeyen bir adam yerine her işi beraber yaptığınız bir sevgiliniz olur. Arkadaşlarınızla bir sonraki buluşmanızda sevgilinizin yaptığı harika şeylerden bahsedin. Bırakın her şeyden ama her şeyden şikayet edenler bu sefer onlar olsun. Böylelikle kızlardan ayrılıp da onunla buluştuğunuzda çok daha mutlu bir insan olacaksınız. Sizi temin ederiz ki siz mutlu olursanız o da mutlu olacak ve ilişkiniz kat kat daha iyi ve size ilham veren bir ilişkiye dönüşecek.

Kendinizi test edin

Bakın bakalım, bunlardan herhangi birini söylüyor musunuz? Evetse hemen vazgeçin.

• Erkekler hayvandır.
• Konu futbol değilse onun beyni olayı kavramaya yetmez.
• Neden bütün erkekler bağlanmaktan, söz vermekten korkarlar?!
• O? Yemek pişirmek? Ha ha?!
• Erkekler hep önce öbür başlarıyla düşünürler.
• Bekar ve şeker mi? Kesin bir tuhaflık vardır.
• Bir erkek asla plan program yapmaz!
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>