>

AŞK - CİNSELLİK

Hem Kıskanç Hem Sadâkatsiz Olanlar

Pek çok ilişkide kıskançlık yastığın hemen altında denecek kadar yakındır ve etkileri de eşler arasındaki dengeyi sarsar.
 
   
 
 
     

Unutmayın ki bu duygu -ister dişi ister erkek olsun- sâdece eşine sâdık olanlara mahsus değildir! 4 milyonu aşan üyesiyle Avrupa'nın kaçamak ilişkiler lîderi olan ve en hızlı büyümesini Türkiye pazarında gerçekleştiren Gleeden'ın son araştırması gösteriyor ki; sadâkatsizlerin de kıskançlıkta eşlerinden hiç de geri kalır yanları yokmuş !

Bir aşk ilişkisini bütünüyle de kıskançlıktan azâde tasavvur etmek zâten imkânsızdır. Statista'nın yaptığı geniş çaplı bir araştırmada görüldü ki; Fransızların %57'si kendini kıskanç olarak tanımlıyor, kimi bu zaafını kontrol edebiliyor, kimi ancak idâre ediyor, kimiyse bunu sağlıksız şekilde yaşıyor. Peki ya sadâkatsizler? Kaçamak yapmaktan geri durmayan bu kişilerin eşlerine karşı daha hoşgörülü olmasını bekliyorsanız aldanıyorsunuz. Tam tersine; kıskançlık asıl, sadâkatsizlerin yoğun yaşadığı ruh hallerinden biridir.

Sadâkatsizler de sadâkatsizliği affedemiyor

Gleeden anketine katılan 8,000 kaçamak sever üyenin, %81'i eşlerinin herhangi bir yaramazlığı olup olmadığını kontrol ettiğini söylerken, %62'si ise eşi tarafından aldatılmayı aslâ affetmeyeceğini belirtiyor ! 

Paradoksal gibi gözükse de psikanalist Alain Krotenberg'a göre bunda şaşılacak birşey yok. Zirâ kıskançlık, aldatan kişinin eşini manipüle edebilmek için "istemdışı gösterdiği bir yansıma". Bu nedenle, baştan çıkarılmanın ve tutkunun ne demek olduğunu bizzat yaşayan sadâkatsiz kişilerin eşlerine karşı ekstra şüpheci ve kıskanç davranmalarını garipsememek gerekiyor. 

Aldatan eşlerle ilgili yaygın inancın aksine, aldatılma konusunda hiç de sâdık olanlardan daha geniş mezhepli davranamıyorlar. Gleeden üyelerinin yarısından fazlası (%54) aldatması hâlinde bir daha eşine güvenemeyeceğini söylüyor. Neredeyse çeyreği (%21) ise ihânete uğramış hissedeceğini belirtiyor. Son olarak; sadâkatsizlerin %14'ü de eşinin uygunsuz bir davranışının gururuna dokunacağından ve kırılacağından dem vuruyor. Yâni diyorlar ki: "Dediğimi yap, yaptığımı yapma!"

Kocamı da sevgilimi de kıskanıyorum


Sadâkatsizler eşlerini mi sevgililerini mi daha çok kıskanırlar acâba? Gleeden anketine katılan üyelerin tamı tamına %91'i eşlerini sevgililerinden daha fazla kıskandıklarını îtiraf ediyorlar. Zirâ meşrû ilişki bağlılığı, istikrârı ve âile zincirini ifade ederken; kaçamak ilişki uçucu ve hafif meşreptir. Belki de kıskançlığı daha çok eve saklamalarının sebebi budur !

Aldatma ve karşı tedbirler

Teknolojinin bugün geldiği durumda; artık kaçamak ilişkileri dijital ortamda fırına koymak oldukça rahat oluyor. Peki hem kıskanç hem sadâkatsiz olanlarda bu sitelere takılıyor mu? Gleeden'ın başka bir araştırmasına göz atarsak; sadâkatsizlerin ezici çoğunluğu (%89) teknoloji sâyesinde kaçamak yapabildiklerini ve bunu gizleyebildiklerini saklamazken; neredeyse çeyreği de (21%) gelişen mobil aplikasyonlar sâyesinde eşlerini daha iyi kontrol edebildiklerini söylüyorlar.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>