>

AŞK - CİNSELLİK

İlişkiniz kabusa dönüşmesin!

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmayın, utanmayın, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için haberimizi okuyun...
 
   
 
 
     
Yapılan araştırmalara göre, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış var. En çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalık ise Gonore yani Bel Soğukluğu.

HASTALIKLARINI SAKLIYORLAR

Ayrıca evlilik gibi uzun süreli ilişkiler yaşayan ve yeni tanıştığı biriyle korunmadan ilişkiye giren kişilerin %80'nin de yakalandığı veya yakalanacağı cinsel yolla bulaşan hastalıklarını partnerlerinden saklamayı tercih ettikleri tespit edildi.

BÜYÜKŞEHİRLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Genel olarak cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikropların neden olduğu üreme organlarının enfeksiyonlarının “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” olarak adlandırıldığını söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; çeşitli kültürlerden, çok çeşitli şehirlerden ve ülkelerden gelen insanların fazlaca yaşadığı yerler olan büyük şehirlerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha fazla görüldüğünü söyledi.

Dr. Cem Keçe, cinsel yolla bulaşan hastalıkların eski çağlardan beri varolan ve güncelliğini hiçbir zaman kaybetmemiş hastalıklar grubunda olduğunu söyleyerek bu hastalıkların son yıllarda artmasının nedenlerini şöyle sıraladı:

Cinsel konularda bilgi eksikliği, eğitim yetersizliği, toplumun sosyo-ekonomik yapısında meydana gelen bozukluklar ve özellikle ahlak kavramlarındaki değişiklikler, göçler, iç ve dış turizm, uyuşturucu ve alkol alışkanlıklarının artması, fahişelik, eşcinsellik, genelev alışkanlığı, gizli buluşma yerleri ile mücadele ve kontrollerin yetersizliği, gebeliği önleyici yöntemler ve ilaçlar ile gebe kalma korkusunun ortadan kalkması...

ÖLÜM NEDENLERİ LİSTESİNDE İLK BEŞTE

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dünyada ölüm nedenleri listesinde ilk 5’de yer aldığına dikkat çeken CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe; “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ancak cinsel hastalığı olan birisiyle girilen cinsel ilişki sırasında yada fiziksel temas sonucunda bulaşabilir. Doğal olarak birden fazla cinsel partneri olan kişiler daha fazla risk altındadırlar.

AIDS virüsü, hepatit B, frengi, bel soğukluğu, herpes ve klamidyoz adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilir.

Ama başkasının bardağını veya çatal kaşığını kullanmakla cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmazsınız. Ayrıca başkasının nefes ve öksürüğünden, onunla el sıkışmak ve öpüşmekle, böcek ve sivrisinek ısırması, tuvaletlerde klozet kapağından, yüzme havuzları veya hamamlardan da bu hastalıklar bulaşmaz” dedi.

BELİRTİLERİ NELER?

Özellikle yaz aylarında cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bir artış görüldüğünü söyleyen Gülüm Bacanak; “İdrar yaparken yanma, acıma, sık sık idrara gitme, peniste, vajinada, makatta veya ağızda yaralar, siğiller ve içi su dolu kabarcıklar oluşması, penis, vajina veya makattan su gibi, süt gibi, beyaz, sarımtırak veya yeşil ve kokusu normal vajina akıntısından farklı akıntı olması, kasık kıllarında, makatta veya vajina etrafında kalıntı, kasıklarda şişkinlikler ve bezeler, yumurtalıkların birinde veya her ikisinde ağrı, karnın alt bölümünde ağrı, cinsel ilişkiden sonra kanama gibi şikayetler; cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülen belirtileridir." diye konuştu.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

• Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmayın, utanmayın, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için bir hekime başvurun ve tedavi olun.

• Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için cinsel ilişkide mutlaka kondom kullanın. Ayrıca cinsel partner sayısının artmasının, hastalık bulaşma riskini de arttırdığını unutmayın.

• Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma olabileceğini unutmayın.

• Alkol ve uyuşturucunun doğru ve sağlıklı düşünmeyi engelleyerek, cinsel ilişki sırasında olumsuz davranışlara neden olabileceğini ve bu şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskinizi arttıracağını aklınızdan çıkarmayın.

• Size nakledilecek kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını mutlaka sorun.

• Başkalarının kullandığı şırınga ve iğneyi kullanmayın. Bir defa kullanılıp atılan şırınga ve iğne kullanılmasını isteyin.

• Hamile iseniz, doğum öncesi dönemde düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırın.

• Verilen tedaviyi, şikayetleriniz geçse bile tam uygulayın.

• Tedavi süresince cinsel ilişkide bulunmayın yada ilişki olduğunda siz veya partneriniz kondom kullanın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>