>

AŞK - CİNSELLİK

Mania Mısın, Eros Musun?

Yaşadığımız aşklarda Eros’a mı daha yakınız, Mania’ya mı? Gelin birlikte öğrenelim…
 
   
 
 
     

EROS

Bu aşk stiline "Tutkulu romantik tarz" diyebiliriz. Böyle olan insanlar karşı cins ile ilişkilerinde denge ve uyum ararlar. Dışarıya vurumu, iyi huylu gözüken insanın eşini mutlu etmeye yönelik tutumu göze çarpar. İlişkilerde benimsediği yöntem konuşkan olmak ve eşi ile entelektüel bir düzeyde iletişim kurmaktır. Taraflar arasında çıkabilecek sorunları bütün yönleri ile tartışıp sonuç almaya çabalayacaktır. İçinde yaşadığı toplumun ilişkisi hakkında ne düşündüğü ve doğru olan şeyin ne olduğu konusunda kuşkular taşır. Sonuçta evleneceği hayat ortağını bulmak gerekliliği onu "aşka aşık olmak" şeklinde açıklanacak görüş açısını pekiştiren aşk ilişkilerine yöneltir.

Sevginin sürdüğü boyutta eşine bağlı, ince düşünceli, nazik ve saygılıdır. Fakat eşi romantik jestlerine karşılık veremezse kaprisli, hüsrana uğramış ve canı sıkkın birisi olabilir. Bu insan eşinin sevgisini kulaklarına fısıldamasını ister. Güllerin ve şarabın hazırlayacağı atmosferde romantik hazları yaşamayı sever. Evlilik beraberliğine değer verdiğinden eşi ile arasındaki bağların sağlam ve güçlü olmasını bekleyecektir.

Böyle bir insanın Aşk ve Seks tarzı "Eros" stili olarak adlandırılır. Tam anlamıyla romantizmiyle uyum gösteren erotik bir aşk anlamındadır. Bu tarz genel anlamda fiziksel ve coşkulu bir aşktır. Böyle birinin eşinde aradığı en önemli şart onun fiziksel çekiciliğe sahip olmasıdır. Hayalinde yaşattığı aday onun erotizmini tetikleyen çekici bir dış görünüşe sahip her hangi birisi olabilir. Hayalindeki heyecan verici tipe benzeyen ve kendisine uygun gördüğü bir yabancıya aşık olabilir. Hoşlandığı insanın kendisini çektiğini ve heyecan uyandırdığını içtenlikle dile getirir ve fiziksel yakınlaşmanın olabildiğince çabuk olmasını arzular. Bu insan aşk ve seksi yaşamın en önemli amacı ve girişimi olarak kabul etmektedir. Sevdiği insana yakın olma isteğini, aşık olma arzusunu her fırsatta düşünce, söz, girişim ve jest olarak ortaya koyacaktır. Eros stiline giren bir haritada Mars ve Venüs'ün de yönettikleri burçlarda yerleşmeleri ortaya büyük bir cinsel güç ve arzu oluşturur.

MANİA


Mania tipi Aşk ve seks meyline "Deli gibi aşık" olmak tarzı diyebiliriz. Yüksek düzeyde ihtiraslı olmasına karşın özel ilişkilerinde şefkatli ve sadık olmaya meyillidir. Kendine eş olarak sadık kalacak ve güvenebileceği birisini arar. Genellikle yaşadığı yeri ve yuvasını güzelliklerle donatmaya çalışır. Sevdiği insanla beraber yaşayacakları yerin ruhsal durulma ve bağlılık atmosferi ile sarılmasını ister.

Elindeki tüm maddi ve parasal olanakları kullanacak kadar cömert birisidir. Eşine adeta bir yağmur gibi her şeyi yağdırmak ister. Buna karşın verdiklerinin tamamen karşılıksız olduğunu düşünmek de yanlıştır. Bunların karşılığında partnerinin sadakat ve sevgisini bekleyecektir. Bilinçli olmadan ve farkına varmadan sevdiğine oldukça sahiplenici davranır. Sahip olan kişinin isteklerinin tüm görüşlerde öncelikli olmasını bekleyen kişiliği, genellikle eşini bir mülkü gibi görmeye koşullanmıştır. İlişkilerinde güvenliğine öncelik verecektir. Düşkünlüğünü gösteren davranışlarla karşısındaki insanı rahatlatmayı ve huzur vermeyi ön görmektedir. Aynı davranışları eşinden de bekleyecektir. Aşırı durumlarda bu bağlılık gösterileri partneri için sıkıcı ve boğucu olmaya başlayabilir ve de kendini boynuna bir kement bağlanmış gibi hissedebilir.

Bu aşk tarzının olumsuz yanları arasında çelişkili bir durum vardır. İlişkilerinde eşinden aldığı vaatler veya teslimiyet karşısında ortaya kendini beğenmiş bir kişilik çıkması da olasıdır. Bu insanın ilişkilerinde seks kadar duygusallık da çok önemlidir. Bu insan kendi ruhsal ve fiziksel tatmin duygusuna eşinden daha fazla öncelik tanıyacaktır. Eğer cinsel ilişkisi fiziksel olarak tatmin sağlayamıyorsa giderek hüsran duygusunun kin ve nefrete de dönmesi mümkündür. İlişki giderek gerilim kazanmaya başlasa da başlangıçta bunu bitirmekte gönülsüz davranacaktır. Bir süre içindeki güven duygusu ile her şeyin düzelmesini bekleyecektir. Fakat sonunda biten ilişkiyi yeniden canlandırmayı asla denemeyecektir.

Eski Yunan dilinden alınan "Mania" tipi aşk tipine "deli gibi aşk" adını verebiliriz. Sevdiğine her şeyi ile sahip olmak isteyen sahiplenici bir sevgi türüdür. Aşk ve seks tarzları içinde en fazla tutkulu ve yoğun duygular taşıyanıdır. Böyle birisi deli gibi aşık olur. Gizlilik, karışıklık ve duygusal incinmeler kapsayan ilişkisinde şiddetli arzular duyar. İlişkiye başlarken karmaşık ve dalgalı duygular içindedir. Karşılıklı güven ortamında ise hem duygusallıktan hem de erotizmden büyük keyif alacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>