>

AŞK - CİNSELLİK

Modern korunma iletişim hattı...

Kadınlar doğum kontrol hapını, erkekler İse ertesi gün hapını merak ediyor...
 
   
 
 
     
Türkiye Aile Planlaması Derneği’nin (TAPD), modern korunma yöntemlerini yaygınlaştırmak amacıyla Ekim ayında başlattığı “Artık Çocuk Değiliz” kampanyasının ardından, derneğin “Modern Korunma İletişim Hattı”nı bugüne değin 8.000’e yakın kişinin aradığı açıklandı.
İç yazı:
 
Kadınlar Doğum Kontrol Hapını, Erkekler İse Ertesi Gün Hapını Merak Ediyor...
Türkiye Aile Planlaması Derneği’nin (TAPD), modern korunma yöntemlerini yaygınlaştırmak amacıyla Ekim ayında başlattığı “Artık Çocuk Değiliz” kampanyasının ardından, derneğin “Modern Korunma İletişim Hattı”nı bugüne değin 8.000’e yakın kişinin aradığı açıklandı. İletişim hattını hergün ortalama 100 kişinin aradığını belirten TAPD Genel Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu’na göre; kadınlar en çok doğum kontrol haplarını, erkekler ise ertesi gün haplarını merak ediyor.
Kampanyanın ilk günlerinden itibaren canlı telefon hattına yoğun bir ilgi olduğuna değinen Prof. Dr. Şatıroğlu, arayanların % 85’nin kadın, % 15’nin erkek olduğunu, yaş ortalamasının 20-33 arasında değiştiğini söyledi. Prof. Dr. Şatıroğlu, “Uzman arkadaşlarımız, hatlarımızı arayanlar ile bazen bir kaç cümlelik, bazen ise yarım saati bulan görüşmeler yapıyor. Gelen soruların %90’nın modern korunma yöntemleri ve doğum kontrol hapları ile ilgili olması, kadınlarımızın haplar hakkındaki görüşlerinin halen net olmadığını, ön yargıları ve bilgi eksiklikleri olduğunu gösteriyor. Doğum kontrol haplarına ilişkin gelen telefonların çoğunu ‘kilo aldırır mı’, ‘depresyon ve sinirlilik yapar mı’, ‘tüylenme yapar mı’, ‘vücuduma zarar verir mi’ gibi sorular oluşturuyor. Oysa ki tıptaki gelişmelere paralel olarak son yıllarda doğum kontrol hapları konusunda önemli gelişmeler yaşandı. Hapların içerdiği hormonların cinsleri değişti, vücudun doğal olarak ürettiği hormonlara benzetildi ve dozları da önemli ölçüde azaltıldı. Ancak bu gelişmeler yeterince bilinmediği için, eski dönemlere ilişkin olumsuz tecrübelerin günümüzdeki yeni nesil haplar için de geçerli sanılıyor. Kadınların danışma hattımızı arayarak haplar ile ilgili doğru bilgileri öğrenmek istemesi oldukça sevindirici ” dedi.

Erkeklerin ise en çok ertesi gün haplarını merak ettiklerini belirten Prof. Dr. Şatıroğlu, “Ertesi gün hapı, korunulduğundan şüphe edilen ya da korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen gebeliği 72 saat içinde önlemektedir. Uzun süreli korunma amaçlı kullanılan bir yöntem değildir, sadece acil durumlarda kullanılması önerilmektedir. Ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı ile karıştırılmamalıdır. Doğum kontrol hapı düzenli cinsel hayatı olan ve uzun süreli korunma ihtiyacı duyan kadınlar için en etkin ve güvenilir doğum kontrol yön

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>