>

AŞK - CİNSELLİK

Seks Yapmak Baş Ağrısını Azaltıyor

Cinsel ilişkinin bazı baş ağrılarına iyi geldiğini biliyor muydunuz?
 
   
 
 
     

Baş ağrısı konusunda yapılan araştırmalar çarpıcı pek çok sonuç ortaya koymakta. Örneğin cinsel ilişkinin bazı baş ağrılarına iyi geldiğini biliyor muydunuz?

En çok yaşanan baş ağrısı; migren tüm dünyada baş ağrıları için yılda 13.000 ton aspirin kullanılmaktadır. Hafif, çok sık tekrarlamayan ağrılar konusunda insanların pek çoğu doktora başvurmuyor. Bu nedenle baş ağrılarının gerçek sıklığını tahmin edebilmek de güç.

Baş ağrıları geniş bir hastalık grubunu kapsar ve pek çok türü bulunmaktadır. Baş ağrısının 13 ana grubu kendi içinde alt gruplara ayrılır.

Cinsel ilişkiye bağlı baş ağrıları, hekimlerin pratikte sıklıkla karşılaşılabilecekleri baş ağrıları arasına girmiştir. Bir diğer ağrı türü cinsel uyarıcı baş ağrılarıdır. AIDS hastaları da baş ağrısı şikayetleri yaşayabilirler. Ayrıca migren ve diğer tip baş ağrıları için kullanılan ilaç tedavileri, özellikle erkeklerde cinsel fonksiyonları etkileyebilir. Genellikle cinsellikle bağlantılı olan baş ağrılarıyla ilgili konuşulup tartışılmaktadır.

Ağrılar şiddetli, fakat kısa sürelidir; genellikle 1-2 saat sürer. Ağrı bir göz çevresindedir. Bu gözde kanlanma ve aynı tarafta burun akıntısı olabilir. Her gün aynı saatte tekrarlar, gece yarısı da olabilir. Sigara ve alkol kullananlarda daha sık yaşanır. Nedeni kesin olarak bilinemese de bu hastalıkta, beyinde sempatik denilen sinirlerde fonksiyon azalması ve parasempatik denilen sinirlerde fonksiyon fazlalığı bulguları görülmektedir.

Ağrı varken yapılan cinsel ilişki, orgazm sırasında ağrıyı dramatik olarak sonlandırabilmektedir. Cinsel ilişki, sempatik sinirlerin fonksiyonunu artırır. Bu konuda yapılmış olgu sunumlarını içeren yayınlar bulunmaktadır. Ayrıca yine sempatik sinirlerin fonksiyonunu artıran ağır fiziksel egzersizler de, küme ağrılarına iyi gelebilmektedir. Cinsel ilişki baş ağrılarını azaltıyor Genel olarak cinsel ilişkinin migren ağrıları üzerinde negatif etkisi olduğu söylenebilir. İlişki baş ağrıları diye gruplandırılan ağrıların birçoğunun kökeninde migren ağrıları bulunmaktadır. Ancak temelinde psikolojik streslerin ve gerilimlerin bulunduğu gerilim baş ağrıları migrenden farklılıklar göstermektedir.

Cinsel ilişki, cinsel doyum, bir tür rahatlama ve gevşeme yöntemleridir. Yoğun sıkıntı ve stres içerisinde yaşayan ve sürekli baş ağrısı çeken, kendine oldukça az zaman ayırabilen günümüz insanında cinsel ilişkiler rahatlama ve baş ağrılarında azalmalar yaratabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>