>

AŞK - CİNSELLİK

Sevişmek istemiyorsa

Ne kadar stresli bir gün geçirmiş olsalar da, kendilerini işleri ya da hayatlarında olan diğer şeyler konusunda ne kadar baskı altında hissetseler de erkeklerin libidosu her zaman canlı kalır.
 
   
 
 
     
Yapılan birçok araştırma evliliklerde sekse ilgisi azalan tarafın daha çok kadınlar olduğunu ortaya koyuyor.Ne kadar stresli bir gün geçirmiş olsalar da, kendilerini işleri ya da hayatlarında olan diğer şeyler konusunda ne kadar baskı altında hissetseler de erkeklerin libidosu her zaman canlı kalır. Erkeklerle karşılaştırıldığında cinselliğe yaklaşımları daha karmaşık olan kadınlar için aynı şeyi söylemek çoğu zaman pek mümkün olmuyor. Cinsel yaşamı görmezden gelmenin çok sağlıklı bir durum olmadığını belirten bilim adamları bu konuda okula giden iki çocuğunun ödevleri v ebirkaç önemli noktanın altını çiziyor. ABD’de bir üniversitede profesör olan 44 yaşındaki Carolyn seksi sevdiğini, seks yapınca kendisini daha çekici hissettiğini ve kocası Jeffrey’e daha çok yakınlaştığını söylüyor. Fakat bunun yanında yorgun bir günün ardından yatağa girince en son yapmak istediği şeyin de seks olduğunu sözlerine ekliyor. veli toplantıları ile kendi işinin yoğunluğu birleştiğinde hayatında seks dahil hiçbir şey yapacak enerjisinin kalmadığını belirten Carolyn özellikle geceleri gün içinde yaptığı işleri düşündüğünü ve üzerinde büyük bir baskı hissettiğinden sekse ayıracak zaman bulamadığını söylüyor.

Carolyn’ın aksine bir akıl hastanesinde psikolog olarak görev yapan 51 yaşındaki Jeffrey ise günde ortalama 10 saat çalıştığını ve çoğu zaman kafasının gerçekleştirmeyi düşündüğü projelerle dolu olduğunu fakat hiçbir şeyin cinsel isteklerini engellemediğini, çünkü seksin kendisini rahatlattığını belirtiyor.

Dünyada Carolyn ve Jeffrey gibi seks konusunda birbiriyle çelişen beklentilere sahip çok fazla evil çift bulunuyor. ‘The Sex-Starved Marriage: A Couple's Guide to Boosting Their Marriage Libido’ adlı kitabın yazarı olan evlilik terapisti Michele Weiner Davis’e göre her üç evlilikten birinde partnerlerden biri eşinin sekse fazla ilgi duymamasından şikayetçi. Davis’in yaptığı araştırma ayrıca evli çiftlerin yaklaşık %20’sinin bir sene içinde 10 kereden az seviştiğini ortaya koyuyor. Davis konuyla ilgili şunları söylüyor: ‘Sağlıklı bir cinsel hayat için yazılacak bir reçete yoktur fakat yukarıdaki rakamlara bakarak eşiyle daha çok sevişmek isteyen en az bir mutsuz partner olduğunu söyleyebiliriz’.

Kadınlar, seks ve evlilik

Yapılan birçok araştırma evliliklerde sekse ilgisi azalan tarafın daha çok kadınlar olduğunu ortaya koyuyor. Chicago Üniversitesi’nde 18-59 yaşları arasındaki yaklaşık 3000 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre kadınların %22’sinin düşük cinsel dürtülere sahip olduğu erkeklerinse sadece %5’inin sekse az ilgi duyduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar erkeklerin sekse daha düşkün olmasının bir nedeninin de Viagra ve buna benzer ilaçlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Uzmanların bir kısmı cinselliğe karşı fazla istek duymama probleminin vücut sağlığımızla ilgili olmadığını bunun günlük yaşantı rutinlerimizin getirdiği aşırı yoğunluktan kaynaklandığını belirtiyor. ‘Women's Sexualities’ adlı kitabın yazarı klinik psikolog Carol Rinkleib Ellison kitabını yazarken 2600’dan fazla kadın üzerinde bir araştırma yaptı. Bu çalışmanın sonucunda kadınların %34’ünün yorgunluk ve duygusal dünyalarında yaşadıkları duygu yoğunluğu yüzünden sekse az ilgi duydukları ortaya çıktı. Ellison konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: ‘Kadınların bu problemini çözecek bir ilaç, krem ya da sprey yok’.

Erkeklerin cinsel dürtülerinin dış etkenlerden fazla etkilenmediği gerçeği bu araştırmalarda ortaya çıkan başka bir bulgu. Indiana, ABD’de bulunan Cinsellik, Tür ve Üreme Enstitüsü Kinsey’de çalışan uzmanların 919 erkek üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre stres ve kaygı hissi bu gruptaki erkeklerin %28’inde seks isteğini azaltıcı etkenler. Buna karşı erkeklerin %21’i de bu unsurların içlerindeki seks arzusunu artırdığını söyledi. Boston’da bulunan Kadın Akıl ve Vücut Sağlığı Merkezi’nin direktörü Alice Domar konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘Erkekler seksi stres giderici bir araç olarak görmeye daha meyilliyken çalışan kadınlar kocalarının seks isteklerini zaman ve enerjilerinden ödün vermek durumunda kaldıkları bir iş olarak görüyorlar’.

Uzmanlar cinsel isteksizliğin evliliklerde sorunlar yarattığına dikkat çekerken eşinin isteksiz olduğunu gören partnerin kendini reddedilmiş hissettiğini de belirtiyor. Fiziksel yakınlığın duygusal yakınlık doğurduğunun altını çizen uzmanlar şunları söylüyor: ‘Eşler gün içinde birbirlerinden ayrılırken öpüşmüyorsa, akşam aynı koltukta oturup birlikte TV izlemiyor ya da sohbet etmiyorsa bu çiftlerin iyi bir seks hayatı olması zordur’.

Testosteron faktörü

Kadınlarla karşılaştırıldığında erkeklerin libidosu stresten daha az etkilenir. Bunun sebebi erkeklerin kadınlardan 20 kat daha fazla testosteron hormonuna (erkeklik hormonu) sahip olmasıdır. Araştırmalar düşük testosterona sahip kadınların sekse az ilgi duyduğunu ortaya çıkarmıştır. Fakat Pennsylvania Üniversitesi’nde konuyla ilgili yapılan ve 35-47 yaşları arasında 326 kadının ele alındığı bir araştırmada kadınların hormon sayıları dört yıl boyunca her sekiz ayda bir ölçüldü. Sonuçlarda sekse az ilgi duyduğu söylenen kadınların testosteron seviyelerinin normal seviyede seks dürtülerine sahip kadınlarınkine yakın olduğu saptandı.

Psikolojik seks dürtüleri

Erkekler kendilerini fiziksel olarak formda hissettiklerinde akıllarına gelen ilk şey sekstir. Fakat kadın kendini en çok formda hissettiği zaman dahi cinsel ilişki istemeyebiliyor. New Jersey’de bulunan Cinsel Sağlık Merkezi’nin direktörü Sandra Leiblum konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor: ‘Kadının cinsel ilişkiye girmesi için gerekli olan tüm biyolojik ve fiziksel koşullar hazır da olsa kafasında ertesi gün yapacağı bin tane işi düşünmekten seks istemeyecektir’. Bu görüşten yola çıkarak kadınların libidolarının vücutlarında değil kafalarının içinde bulunduğunu söyleyebiliyoruz.

Yapılan araştırmalar kadının özellikle negatif düşünceler içindeyken sekse çok fazla ilgi duymadıklarını ortaya çıkarmıştır. New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 48 yetişkine içinde bir kadın ve erkeğin birbirleri hakkında kaba sözler söylediği bir kaset dinletildi. Kaseti dinleyen kadınların %79’u bu kötü sözleri duyduktan sonra hemen erkeğin yanından uzaklaşmak isteyeceklerini söylerken erkeklerin bu sayıya yakın bir kısmı kadının söylediği sözlere sinirlenebileceklerini fakat bu durumun kadınla seks yapmalarını engellemeyeceğini belirtti.

‘Birbirinize dokunun ve kendinizi akışa bırakın’

İyi bir seks deneyiminden sonra kadının da erkeğin de daha çok sevişmek istediği de yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı başka bir sonuç. Erkeklerin ve kadınların cinsel tepki döngüleri birbirinden farklı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Bir kadın sevişmek için kendini tam manasıyla arzu dolu hissetmeyi beklerse bunun çok uzun zaman alabileceğinin altını çizen uzmanlar özellikle evli kadınlarda spontane gelişen seks dürtülerine rastlanmadığına dikkat çekiyor. Romantik ortamların cinsel dürtüler için uygun ortam hazırladığını belirten Dr. Ellison sözlerini şöyle noktalıyor: ‘Partnerinize her seferinde cinsel ilişkiye girme odaklı bir yaklaşım sergilemek zorunda değilsiniz. Sadece birbirinize dokunun ve kendinizi akışa bırakın’.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>