>

DEKORASYON

Dekorasyonun püf noktaları

Bazı odalar insanı sıkar. Bazılarından ise çıkmak istemezsiniz; kimi yataklarda kalbiniz sıkışır, kimisinde mutlu olursunuz. İşte başarılı dekorasyon yapmanın püf noktaları…
 
   
 
 
     
Dekorasyonda amaç, çevreyi insana huzur, mutluluk, refah ve sağlık getirecek şekilde düzenleyip, evreni çevreleyen pozitif enerjiyi yakalayıp kendi yararımıza kullanma uğraşıdır. Bir anlamda yaşadığımız çevrede bizi etkileyebilecek tüm pozitif enerjiyi toplayıp negatifleri ise engellemektir.

Evimizi ve iş yerimizi, huzur bulacağımız mekanlara çevirmeliyiz. Aksi halde, hayatın tadını alamaz ve mutsuz yaşarız. Bulunduğumuz mekanlar bizleri yansıtır. Bu nedenle mümkün olduğunca bizi anlatan türde bir dekorasyon uygulamalıyız.

Dekorasyon önerileri

Mobilyalarınızın, yuvarlak hatlar ve düz hatlar özellikleri uyumlu olmalı.

Evinizde bozuk, kırık eşya tutmayın.

Evinize girerken kapıyı açtığınızda ilk göreceğiniz şey boş bir duvar değil, bir manzara resmi veya ayna olmalı.

Yatağınızın başı yada kenarı mutlaka bir duvara dayanmalı, desteksiz bir yatakta yatanlar huzursuz uyur.

Yatış pozisyonunuz önemli. Asla ayaklarınız kıbleye doğru olmamalı.

Yatak odanız günışığı almalı ama yatak çok almamalı, yoksa gece bu enerji sizi uyutmaz.

Yemek masasının etrafındaki sandalyeler çift olmalı, bir tek sandalye yalnızlığın kabulüdür.

Oturma ve yemek odasında sandalyelerinizin arkaları kapıya pencereye bakmamalıdır.

Tuvalet ve banyolar sade, süsten uzak olmalı, kapıları ve klozet kapakları mutlaka kapalı tutulmalıdır. Aksi halde eve kötü koku yayılır.

Yatak odasında banyo ve tuvalet bulunması sağlık açısından uygun değildir.

Dekorasyonda çiçek kullanımı

Bir köşeye atmış olduğunuz dededen kalma eskileri değerlendirin. Eski testiler, antika çaydanlıklar, klasik semaverler hatta kırık toprak testiler çiçekler ile buluştuğunda satın alamayacağınız birer güzellik oluşturabilirler.

• En güzel bulduğunuz vazonuzu, eskimiş küçük sandığınızı, kırıldığı için kullanmadığınız gümüş kabınızı ve benzeri görünüşü nostaljik bir anlam veren ama kullanılamayacak uygun kaplarınıza çiçek buketleri yerleştirin.

• Biraz hareket ekleyin. Gardenya veya gerbera gibi çiçeklerin sap kısımlarını çok kısa kesip kristal veya cam bir kase içinde yüzdürün. Yüzen tabaklı küçük bir mum ilavesi ile çiçeğiniz loş bir ışıkta çok güzel görünecektir. Bunun için açık renkli, tercihan sarı veya beyaz çiçekler seçerseniz mumunuzun etkileyiciliği daha fazla olacaktır.

• Misafirlerinize çiçekleriniz kokusu ve görüntüsü ile kapıda karşılasın. Evinizin uygun yerlerine aranjmanlar yerleştirin. Uygun yere uygun çiçekleri seçmelisiniz. Hediye olarak çiçek gönderecekseniz bile alıcının bunu nereye yerleştireceğini hesaba katmalısınız.

• Çeşitlerin herbirinden birer buketi içerecek küçük vazolar Salonunuzun çeşitli yerlerine yerleştirilebilir. Misafirleriniz ayrılırken güzel bir akşamın hatırası olarak bunları vazosu ile kendilerine sunmak gerçekten güzel birer hediye olabilir.

• Yatılı misafirleriniz için komedin üzerine konulacak gonca çiçek vazosu onları olumlu yönde şaşırtacaktır. Tek bir çiçeğin kullanılması bu konuda daha etkili olacaktır.

Evinizi değiştirin, rahatlayın

Eveeettt, yaz geldi. Evimiz bizi moralize eden en önemli unsur. Evimizde mutlu olamıyorsak şayet, başka bir yerde mutluluğu yakalamamız çok da inandırıcı gelmiyor.

Renklerin gücü adına

Bir odayı olduğundan büyük göstermek için: Odayı açık renkli eşyalarla dekore edin. Duvarları açık renklerle boyayın. Açık renkler kullanıldığında ışık daha fazla yansıma yapacağı için oda olduğundan büyük görünecektir.

Büyük bir odayı daha sevimli göstermek için: Sıcak renkler (kırmızı,pembe, sarı ve turuncu tonları) kullanarak duvarların merkeze daha yakın veya tavanın daha aşağıda olduğu hissini verin. Böylelikle çok büyük olan ve içinde fazla eşya olmayan salonlar bile daha sıcak ve sevimli bir his verecektir size.

Koyu renkler ve sıcak (Kırmızı, pembe, sarı ve turuncu) renkler: Koyu renge veya sıcak renge boyanmış tek duvar, odanın içine çekilir. Eğer sizin odanızda da, böyle büyük ve uzaktaymış gibi görünen bir duvarınız varsa, farklı renge boyayarak (ara veya koyu renge) onu odanıza yeniden katabilirsiniz.

Açık renkler: Açık renge boyanmış bir duvar, olduğundan daha geride imiş hissini verir. Eğer siz de odanızın bir duvarını daha geniş göstermek isterseniz, bunu deneyebilirsiniz.

Işıklandırmadan başlayın

Odanızın havasını değiştirmek istiyorsanız eğer işe aydınlatma elemanlarınızı değiştirerek başlayabilirsiniz. Yeni ampuller takarak yada lamba iplerini süsleyerek bunu başarabilirsiniz. Lamba iplerini süslemek için boncuklar kullanabilir ve bu boncukları da toptan yerinden çok ucuza alabilirsiniz.

Aydınlatma elemanları demişken abajurlarınız için de yapabileceğiniz yenilikler var. Abajur şapkalarınızı çeşitli işlemeler, resimler veya renkli kumaşlarla kaplayıp eskisinden çok daha renkli ve keyifli bir aksesuar haline getirebilirsiniz.

Saksı çiçeklerini çoğaltın

Evinizde baharın geldiğini hissetmek istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken en önemli şey saksı çiçeklerini çoğaltmaktır. Çiçeklerinizin saksılarını evinize uygun seçerseniz evinizde hem baharı, hem yeniliği yaşayabilirsiniz.

Evinizde hoş bir görünüm oluşturmak istiyorsanız, parlak ve metal olan saksıları kullanmanızı önerebiliriz.
Bir duvarı farklı boyayın

Salonunuzun veya odanızın bir duvarını canlı bir renge boyayarak keyifli bir ortam hazırlayabilirsiniz. Ayrıca zeminde kullandığınız halınızı da yenileyerek odanıza taze ve yeni bir görünüm verebilirsiniz. Yaza uygun hafif kilimleri de tercih edebilirsiniz.

Yastıklar ve örtüler

Kanepeleriniz artık gözünüze eskisi kadar hoş görünmüyor ama yenileyebilecek durumda da değilsiniz. Öyleyse elinizdeki malzemeyi değerlendirin. Üzerine yeni yastıklar ve örtüler hazırlayın. Özellikle saten ve dantel yastıklar bu yaza damgasını vuracağa benziyor. Ayrıca elinizde bulunan yastıkları da boncuklar ve pullarla süsleyerek yepyeni bir havaya sokabilirsiniz.

Dolapların kulpunu değiştirin

Mutfakta nasıl bir yenilik yapabilirim diyorsanız, işe dolaplarınızın kulplarını değiştirmekle başlayabilirsiniz. Tarzınıza göre klasik, modern, tahta, metal, plastik kulp seçeneklerinden mutfağınıza en uygun olanı kullanabilirsiniz.

Ayrıca mutfağınızda kendinize küçük bir bahçe hazırlayabilirsiniz. Küçük saksılar içinde nane ve maydanoz ekip, gerektiğinde kullanabilirsiniz. Bu size büyük bir keyif verecektir.

Puflar ve minderler

Küçük puflar ve rengarenk kocaman minderlerle evinizin havasını yenileyebilirsiniz. Kanepede otururken ayağınızı pufa uzatabilir, yerde kitap okumayı seviyorsanız da yastıkları kullanabilirsiniz.

Perdenizi yenileyin

Banyonuz için de küçük ama sevimli değişiklikler yapabilirsiniz. Banyo perdenizi yenileyebilirsiniz. Desenli veya düz bir perde yardımıyla banyonuzun havasının bir anda değiştiğini göreceksiniz. Ayrıca banyonuza uygun renkli havlular kullanarak bu havayı daha da güzelleştirebilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>