>

DEKORASYON

Renkleri dengeleyin

Açık renklerin hakim olduğu mekânlarda, koyu renk ahşap mobilyalar kullanılması daha etkili olur.
 
   
 
 
     
Dekorasyonda açık renkler kullanıldıkları yeri her zaman olduğundan çok daha büyük ve ferah gösterir. Bu nedenle bu renkler çok sık tercih edilir. Fakat bu renklerin kullanımı bazen dezavantaja dönüşebilir. Çünkü birbirine yakın tonlardaki bu renkler bir arada kullanıldıklarında mekânı monoton ve sıkıcı bir hale getirebilirler. Tüm mekânın duvarlarını aynı renk yapmak yerine en az bir duvarı farklı bir renk boyamak ya da duvar kağıdıyla kaplamak bu monotonluğu engellemek için en iyi yoldur.Bu aralar sıkça tercih edilen retro desenli duvar kağıtlarından birini açık renk olan duvarlarınızdan birine kullandığınızda, sıkıcılığı ve tek düzeliği almanın yanı sıra mekana üç boyutlu bir görünüm de kazandırmış olursunuz.

Açık renklerin hakim olduğu mekânlarda, kontrastı vurgulamak için koyu renk ahşap mobilyalar kullanılması daha etkili olur. Mobilyaları koyu tonlarda cilalamak da aynı etkiyi yaratacaktır. Açık renk mekânlarda çocuklarla ve hayvanlarla birlikte sorunsuz yaşamak istiyorsanız kanepe ve koltuklar için koyu tonlarda yıkanabilir kılıflar tercih etmelisiniz.

TAMAMLAYAN AKSESUARLAR

Mekânın çoğunluğunda kullanılan doğal renklerin yarattığı monotonluğu engellemenin diğer bir yolu da aksesuarlarda daha canlı renkler kullanmaktır. Çerçeve, vazo, yastık gibi aksesuarların renkleriyle ortamı hareketlendirebilirsiniz.

Duvarlarınızda bej ve beyaz tonları hakimse zeminde kullanacağınız koyu renkler; halı ya da laminant rengini koyu renk seçmek de aynı hareketi yaratacaktır. Zemininiz açık renk ise, duvarlarda renkleri koyu seçip, açık renk halı kullanarak kontrast yaratabilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>