>

ANNE - ÇOCUK

Çocuklarla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşte yol güvenliği önerileri...
 
   
 
 
     

Araba yolculuklarında ailenizin güvenliğini sağlamak en büyük öneme sahiptir. Yolcuların emniyet kemerlerinin her zaman takılı olmasını sağlamak ve çocukların uygun bir çocuk koltuğunda güvenli bir şekilde oturduklarından emin olmak, güvenli ve rahat bir tatil yolculuğu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Genellikle uzun yaz seyahatlerinde çocuklarınızın güvenliğini ve rahatını sağlamanın önemi her şeyden önce gelir. Daima çocuğunuzun bedenine en uygun kemerin kullanılması ve bunların doğru şekilde takılması zorunludur. Haziran 2010’dan bu yana ülkemizde de geçerli olan Avrupa Birliği Direktifi boyu 1,50 metreden kısa çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerektiğini beyan etmiştir:

• 13 kg’dan hafif çocuklar: bebek koltuğu
• 9 ila 18 kg arasındaki çocuklar: çocuk araç koltuğu
• 15 kg’dan ağır çocuklar: araç koltuğu


Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olmasının ne kadar güvenli olduğunu anlamasına yardımcı olun. Siz araba kullanırken onların bunu yapmayacaklarından emin olamayacağınız için, çocuğunuza, emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin .

ONLARIN GÜVENDE OLMASINI SAĞLAYIN.

Yola çıkmadan önce çocukların güvenliğini veya çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirip yerleştirilmediğini iki kez kontrol edin. Çocuk koltuğunun yeni olmaması durumunda, onun çocuğunuzun boyu ve kilosu için uygun olup olmadığından emin olun.

MOLALARINIZI SIK ARALIKLARLA PLANLAYIN.

Çocuklarla beraber uzun yolculuklar planlamanız durumunda günün daha serin saatlerinde seyahat ediniz ve sıcak olan saatlerde uzun molalar veriniz. Her iki saatte bir mola verebilirseniz, bu şekilde yolcuların da birkaç dakika serbest hareket edebilmelerini sağlamış olursunuz.

SICAKLIĞI GÖZ ARDI ETMEYİN.

Aracın camlarında güneşlik yoksa yaz ayları bunları almanız için iyi bir zaman olacaktır. Çocuklarınızın da sizinle beraber geliyor olması durumunda onların rahatını sağlayarak araç içerisinde kaliteli zaman geçirmelerine yardımcı olun.

Seyahat esnasında herkesin yeterli şekilde sıvı tükettiğinden emin olun. Birkaç dakikalığına bile olsa çocuklarınızı araç içerisinde yalnız bırakmayın. Döndüğünüzde ısınan metal aksamlardan dolayı çocuğunuzun cildinin yanmasını önlemek amacı ile sıcak günlerde park halinde iken çocuk koltuğunun üzerini örtmeyi unutmayın. Uzun seyahatlerde çocuklara rahat ve hava geçiren giysiler giydirin.

ÇOCUKLARINIZI EĞLENDİRİN.

Çocuklarınıza seyahat esnasında oynayabilecekleri oyuncaklar verin, ancak yumuşak olanları tercih edin. Ağır veya keskin oyuncakları seyahat esnasında araç içerisinde bulundurmayın. Özel çocuk CD ve DVD'leri ve çocuk kitapları da uzun yolda çocukların sıkılmasını önleyecektir.

HER ZAMAN YOLA KONSANTRE OLUN.

Arkaya dönmek veya dikiz aynasından çocukları izlemek, sürücünün trafik üzerindeki dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır. Seyahat esnasında çocuklar arka koltukta ne yaparsa yapsın sürücü için yola tam olarak yoğunlaşmak öncelikli olmalıdır. Sürücü asla gözlerini yoldan ayırmamalıdır.

ARACIN DIŞINDA DA ÇOCUKLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIN.

Arıza durumu, stresli bir durum olabilir ve bu herkesin başına gelebilir. Araştırma , sönük lastikle sürüş yapan Avrupalı araç sürücülerinin %85’inin en çok endişeli olduğu anın çocukların araç içerisinde oldukları an olduğunu göstermektedir.

Goodyear RunOnFlat lastiklerinin takılması ile bu gibi durumlar önlenebilir. RunOnFlat Teknolojisi sayesinde sürücüler, artık lastik değiştirmek için tehlikeli yol kenarlarında durmaya gerek duymaz. RunOnFlat lastikler sayesinde sürücüler, lastiğin patlamasından veya lastik içerisindeki hava basıncının tamamen bitmesinden sonra bile 80km mesafe içerisinde sürüşe devam edebilmekte, evlerine veya en yakındaki tamirhaneye kadar maksimum 80km/saat hızında gidebilmektedir.

Goodyear Lastik Test Departmanı Başkanı Pierre Poncelet şöyle diyor: “Otobanın yanında, özellikle de araç içerisinde küçük çocuklar ile birlikte kalmak korkutucu bir deneyim olabilir. Araç sürücüleri yardım çağırırken araç içerisindeki yolcuları asla yalnız bırakmamalıdır.”

Bir arıza durumunda Goodyear aşağıdakileri öneriyor:

• Otoyol kenarlarındaki acil durak yerine gidin ve mümkün olduğunca sağa doğru park edin. Dörtlü flâşörlerinizi yakın.

• Sağ kapı tarafından araçtan çıkın ve yolcuların tamamının aynı şeyi yaptığından emin olun.

• Yolcuların hepsinin yansıtıcı ceket giymesini sağlayın.

• Yolcuların akan trafikten uzak olmasını sağlayın.

• Çocuklarınızı kontrol altında tutun! Mümkünse bir bariyerin arkasında bekleyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>