>

DİĞER HABERLER

Banyo saatinin keyif saati olması için;!

Bebeğinize banyo yaptırırken bunlara dikkat edilecek noktalar...
 
   
 
 
     
- Ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için uygun banyo ısısı ayarlanmazsa bebekler kolayca üşüyebilirler ve ısı değişikliğine hemen uyum sağlayamazlar. Bu nedenle banyo suyu 36°C, oda sıcaklığı 22-24° C olmalıdır.

- Banyo keyfini tamamlayan en önemli unsur kullanılan bebek ürünleridir. Bebeğin banyosu için gözleri yakmayan, katkı maddeleri ile cildi rahatsız etmeyen, temizlerken bakım yapan, hipoalerjenik ve mutlaka hassas bebek cildine uyumlu ürünler tercih edilmelidir.

- Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.

- Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkamalısınız. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.

- Banyo için mutlaka 2 havlu hazırlayın. İlk havlu ile bebeğin vücudunu kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun. Çünkü vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeğinizin üşümesine ve hızla ısı kaybetmesine neden olacaktır. Bebekler üşüdüklerinde ısılarını tekrar kazanmak için enerji harcarlar ve bu da onların kilo alımını yavaşlatabilir. Bu yüzden ıslak kalması bebeğiniz için sakıncalıdır.

- Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

- Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler.

- Mümkünse banyo sırasında yanınızda bir yardımcı bulundurun.

- Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.

- Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun.

- Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin.

- Giydirmeden önce bebeğinize bebek yağı yardımı ile masaj yapmanız, hem bebeğinizin cildine nem sağlayacak hem de bebeğinizin gelişimine yardımcı olacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>