>

DİĞER HABERLER

Bir kurban olmaya ne kadar yakınız?

"...büyük şehirlerde yalnız yaşayan kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki bu kadınlar ne kadar güvende?..." Mürsel Sezen'in yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Bir kurban olmaya ne kadar yakınız?

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yalnız yaşayan kadınların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki bu kadınlar ne kadar güvende?

Yalnız yaşayan kadınlar için Türkiye görece güvenli bir ülke. Bunu nereden mi çıkartıyorum?
Emniyet Müdürlüğü’nün “Türkler neden öldürüyor” sorusuna cevabından...
Zira ilk 10 öldürme nedeni şöyle sıralanıyor; namus meselesi, kin gütme, kan davası, alacak-verecek meselesi, ani kızgınlık, alkol etkisi, ailevi geçimsizlik, gönül ilişkisi, aileler arası husumet, şahıslar arası husumet.
Gördüğünüz gibi ölüm daha çok eş, aile ve akrabalardan geliyor, o da yoksa “gönül ilişkileri” öldürme nedenleri arasında sekizinci sırayı alıyor.

Ya katil kadınsa?
Onu da açıklamış Emniyet Müdürlüğü. “Erkeklere göre daha az suç işleyen kadınların, işledikleri suçların başında "adam öldürme" geliyor. Kötü muamele gören, dayak yiyen kadınlar, en çok kocalarını öldürüyor. Katil olan kadınlar bunu “planlamadan” yapıyorlarmış. Yani bir olay oluyor, canına tak ediyor ve sıkıyor kurşunu... Kadın mazlumluktan bıkıp bir anda zalime dönüşüyor.

Eğer Amerika’da yaşıyor olsaydık seri katillerden korkmamız gerekirdi. Çünkü seri katillerin yüzde 76’sı bu ülkeden çıkıyormuş. Avrupa’da bu oran yüzde 17’ye düşüyor. Seri katillerin yüzde 90’ı erkek ve kurbanlarının yüzde 65’i ise kadınlar...

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan “Faili Meçhul Olayları Araştırma Komisyonu”nun 2001 yılında çalışmalarına başlaması ile Türkiye’de de altı tane seri katil tespit edilmiş. Ancak şunu da unutmamak lazım. Merkezi bir sistem olmadan münferit ele alınan olaylar seri katillerin bulunmasını güçleştirir. Dolayısıyla kayıtlı olmayan bir çok seri katilimiz de olabilir aslında.

Peki bir insan neden seri katil olur?
Seri katillerin ortak özellikleri çok kötü bir çocukluk geçirmiş olmaları. Şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalan bu çocuklar büyüdüklerinde kötü çocukluklarının acısını fena çıkartıyor. Üstelik de masum insanlardan...
Öte taraftan kötü bir deneyim yaşamadan öldürmeye başlayanlar da yok değil. Bir çok seri katil çocukluğunda çevresindeki kedi, köpek, kuş, kurbağa gibi hayvanları kesip biçiyor. Yine bir çoğu nekrofili (ölü sevici) ya da zoofili (hayvan sevici) hastalığında muzdarip.

Türkiye’de erkeklerin ne kadar çok -hayvan sevdiğini- bilmeyen yok. Özellikle eşeklerle, koyun ve köpeklere kurdukları cinsel ilişkiler köy yerlerinde normal bile sayılabiliyor.
Kadına erişemeyen erkekler işlerini bu hayvanlarla görüyor.

Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'nden Adli Tıp Uzmanı Şafak Taktak’ın nekrofili hastalarıyla ilgili açıklamaları ise gerçekten tüyler ürpertici. “Her mezarlığın bir ölü sevicisi var” diyor Taktak. “Nekrofili sıkça rastlanan, parafili türü (cinsel sapkınlık) bir hastalıktır. Bu türe fetişistler, sübyancılar ve röntgenciler de giriyor. Genel tanımı ile nekrofili; bireyin cesetle ilişki kurarak veya seyrederek cinsel haz almasıdır.
Birçoğu normal insanlar gibi yaşadığından ötürü, onları kimse fark edemiyor. Aileleri ve işleri var. Gerçeği değerlendirebiliyorlar. Sadece %15’lik bir kısmı psikoz. Bu kişiler genellikle mezarlıklara yakın çevrelerde oturuyor. Meslek seçimleri ise yine ölüler üzerine: Mezar bekçiliği, otopside çalışmak vb.”

Bu hastalığa on bin kişide bir rastlanıyor. Yani Türkiye’ye oranlarsak yedi bin kişi nekrofil. Cesetleri mezardan çıkarıyor, onlarla cinsel ilişkiye giriyor, onları parçalıyor ve bazen bu vücut parçalarını saklıyorlar. Amerika’daki örneklerinde hastalığın ilerleyen safhalarında seri katil olanlar çoğunlukta.
En kötüsü de katiller ve nekrofiller sıradan insanlar gibi aramızda dolaşıyor ve biz onları tanıyamıyoruz.
Katiller kurbanlarını her yerde buluyor ama internet ortamında, barlarda ve gazete ilanlarıyla tanışanlar, otostop yapanlar ve fahişelik yapanlar daha çok risk alıyor.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı insanlara güvenirken iki kere düşünmekte fayda var.

Kaynaklar
A’dan Z’ye Seri Katiller Ansiklopedisi / Harold Schechter ve David Everitt / Phoenix Yayınları
“Türkler neden öldürüyor” haberi Sevinç Yavuz / Hürriyet 2 Mart 2001
“Her mezarlığın bir 'ölü sevicisi' var!” haberi www.saglikplatformu.com


Mürsel Sezen
msezen@boyut.com.trFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>