>

KÜLTÜR-SANAT

“Genç Pehlivanlar” Uluslararası Antalya Film Festivali’nde!

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde "Jüri Özel Mansiyon Ödülü" alan ilk Türk belgeseli "Genç Pehlivanlar"
 
   
 
 
     

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Generation Kplus Çocuk ve Gençlik Filmleri Yarışması’nda “Jüri Özel Mansiyon Ödülü” alan ilk Türk belgeseli “Genç Pehlivanlar”; 16–23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Bölümü'nde yarışacak! Mete Gümürhan'ın yazıp yönettiği “Genç Pehlivanlar”, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen çocukların Amasya Güreş Eğitim Merkezi’ndeki hayat mücadelesine odaklanıyor.

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin Generation Yarışma Bölümü Başkanı Maryanne Redpath’in “Bizim bölümde kurmaca filmlerin yanı sıra belgesellere de yer vermeye çalışıyoruz ama bugüne dek belgesel filmlerin ödüle layık görülmesi pek sık olmamıştır” şeklinde yorumladığı “Genç Pehlivanlar” bu ödülü kazanan ilk Türk belgeseli oldu.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Mete Gümürhan’ın, yapımcılığını Kaliber Film ve Filmaltı’nın üstlendiği “Genç Pehlivanlar”ın görüntü yönetmenliği André Jäger’a, kurgusu ise Ali Aga’ya ait.

“Genç Pehlivanlar”, Amasya’nın civar köylerinde yaşayan ailelerin çocuklarının güreşte elde edecekleri başarı ile kendilerine yeni bir yol çizmeye çalışmalarının öyküsünü anlatıyor. Tutkuları uğruna yaşıyor, öğreniyor, acı çekiyorlar: Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu’ndaki 26 çocuk, geleceğin güreş şampiyonları olabilmek için birçok zorluğa göğüs geriyor. Genç Pehlivanların kahramanı olan bu çocuklar, bir yandan da erkek egemen bir ortamda ergenliğin bildik sıkıntılarını yaşıyorlar. Yönetmenin müdahale etmeden, yakından gözlemiyle, çocukların arkadaşlıkla rekabet arasında geçen gündelik hayatlarına tanık oluyoruz.

İzleyicisini doğrudan çocukların dünyasına götüren film, onların çektiği acıları ve acıyla birlikte çocukça eğlenişlerini de gösteriyor. Hollanda ve Tayvan’da gösterime giren “Genç Pehlivanlar”, Almanya ve Belçika’da seyircisiyle buluşmak için gün sayıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>