>

DİĞER HABERLER

Cola Turka ile Coca Cola Karşı Karşıya

Reklamçı'nın yeni köşe yazısını okumak için tıklayın!
 
   
 
 
     
Ülker, Türk kolası Cola Turka’yı gazlı içecekler sektörüne sundu. Ulusal markalarımızdan biri olmaya aday Cola Turka ilk zamanlarda tüketicinin aklında "yeni bir kristal kola" izlenimi bıraktı. Yıllardan beri tahtını sallamaya kimsenin gücü yetmeyen bir dünya devi vardı karşısında ve daha ürünü deneyemeden bir reklam bombardımanına tutulduk. Her geçen gün yoğunlaşan reklam kampanyası tüketicide merak uyandırırken üstüne üstlük askerlerimizin Amerikan askerleri tarafından gözaltına alınması cuk diye oturdu tam zamanında. Elin Amerikalısı hem askerimizi tutuklayacak hem de bize Coca Cola içtirecek. İşte o gün başladı "yerli malı yurdun malı" haftası ve haftaları. Beklenen sonuç; son 1 aylık gazlı içecekler satış rakamlarında Cola Turka’nın Coca Cola karşısında aldığı galibiyet. Yanılmayalım bu sadece ilk raunt..

Milli duygularımıza seslenen hatta seslenmeyi bırakın bas bas bağıran bu lansman dönemi, ürünün tadından ambalajına, adından sloganına kadar planlı ve düzenli bir strateji barındırıyor. Pazarlamanın meşhur 4 kahramanı; Ürün, Fiyat, Dağıtım ve Tutundurma karması.. işte Cola Turka..

Cola Turka’yı deneyenlerin düşüncesi "Pepsi ile Coca Cola arasında bir tat" benzetmesi oluyor. Ama kesinlikle bir Kristal Kola değil. Bu çok önemli bir nokta. Coca Cola ve Pepsi’ye yakın yani rakip ama Kristal Kola’dan çok daha iyi. Özellikle Anadolu’da patlama yapması beklenmesinin nedeni biraz milli duygular ve gelenekler. Hiç bir zaman Coca Cola’yı içine sindirememiş bazı kesimlerin Cola Turka’yı milli içeceği yapacağı da kuvvetli olasalık olarak gözüküyor. Genç neslin ise Coca Cola ve Pepsi’den bu kadar kolay vazgeçmeyeceği de aşikar. Şu ana kadar denemediyseniz mutlaka deneyin demeden kendimi alamıyorum.

Cola Turka’nın önlenemez yükselişinin ardında Ülker’in güçlü dağıtım ağı yatıyor. Kristal Kola, Bixi Cola, Uludağ Kola, Royal Kola, vs.. gibi diğer kola markalarının bu kadar gelişme gösterememesinin nedeni dağıtım ağlarının çok zayıf olması. Şu anda restaurant, café/bar, vb. yerlerde zayıf gözükmesinin yanında bir çok market Cola Turka’ya en ön koltukları ayırmış durumda. Ülker dağıtım gücünü çok akıllı bir şekilde kullanıyor. Coca Cola ve Pepsi ‘nin hakim olduğu bir çok yerde diğer ürünlerinin yarattığı sinerjiyi kullanıyor ve yer alıyor.

Ülker, yıllardır her türlü mecrada yoğun bir şekilde görünmüş ve tutundurma karmasını etkili bir şekilde kullanmayı bilmiştir. Bu alanda kazandıkları deneyimler Cola Turka başarısını açıklamaya yetecektir herhalde.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>