>

DİĞER HABERLER

DenizBank tam yol ileri...

2003 yılında Güney Avrupa ve Türkiye’nin en hızlı ve istikrarlı büyüyen bankası olan DenizBank, toplam aktiflerini 4 milyar dolara...
 
   
 
 
     
2003 yılında Güney Avrupa ve Türkiye’nin en hızlı ve istikrarlı büyüyen bankası olan DenizBank, toplam aktiflerini 4 milyar dolara, mevduatını 2.7 milyar dolara yükseltirken, 71 milyon dolar net kar elde etti. Türkiye ekonomisine 2 milyar 780 milyon dolar kredi desteği sağlayan DenizBank’ın sermaye yeterlilik rasyosu ise sektörün çok üzerinde bir oranla, yüzde 18.3 olarak gerçekleşti.

Bankacılık alanında uluslararası otorite kabul edilen The Banker dergisinin araştırmasında Güney Avrupa ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen bankası olarak belirlenen DenizBank, istikrarlı ve sağlıklı büyüme trendini devam ettiriyor. 2003 yılında toplam aktif büyüklüğünü 4 milyar 23 milyon dolara yükselten ve 71 milyon dolar net kar elde eden DenizBank, sağladığı verimlilikle, Türkiye’nin serbest sermaye ve verimlilik rasyosu en yüksek bankaları arasına girdi.

DenizBank Finansal Hizmetler (DFH) Grubu Başkanı ve DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın 2003 yılı finansal sonuçlarını, düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı. DenizBank’ın şeffaflık ve tutarlılık ilkeleri çerçevesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da denetlenmiş finansal sonuçlarını basın ve kamuoyuyla paylaşma geleneğini devam ettirdiğini belirten Ateş, 2003 yılında, belirlemiş oldukları hedefe ulaştıklarını söyledi. Tüm finansal sonuçların, bankanın hızlı ve aynı zamanda sağlıklı büyüme trendini devam ettirdiğinin bir göstergesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Ateş, DenizBank’ın müşterilerine ve Türkiye ekonomisine sağladığı katkıyı artırarak sürdüreceğini ifade etti.

Genel Müdür Ateş’in verdiği bilgilere göre DenizBank, toplam aktiflerini yüzde 28,4 oranında büyüterek 4 milyar 23 milyon dolara yükseltirken, 71 milyon dolar net kar elde etti. Mevduat hacmini 2.7 milyar dolara çıkaran DenizBank, kullandırmış olduğu toplam kredi miktarını da 2002 yılına göre yüzde 35 artırarak Türkiye ekonomisine 2 milyar 780 milyon dolarlık kaynak sağladı. Ateş, şöyle konuştu:

“Yüzde 18.3 düzeyinde gerçekleşen sermaye yeterlilik rasyosumuz ve yıl sonu itibariyle yüzde 6 düzeyine ulaşarak sektör ortalamasının çok üzerinde gerçekleşen serbest sermaye rasyosumuzla Türkiye’nin serbest sermaye ve verimlilik rasyosu en yüksek bankaları arasında yer alıyoruz. Verimlilik artışının bir diğer göstergesi olarak sermaye getiri oranını da 2002 yılına göre yüzde 18’den yüzde 25’e yükselttik.”

Öte yandan DenizBank, faiz dışı giderlerini de sektör ortalamasının çok altına çekerek verimliliğini daha da artırıyor. Sektör ortalaması yüzde 4.7 olan “faaliyet dışı giderlerin toplam aktiflere oranı”, DenizBank’ta yüzde 2.9 olarak gerçekleşti. Yine, sektör ortalaması 50 bin dolar olan “kişi başına faaliyet dışı gider” de DenizBank’ta 28 bin dolar oldu.

DenizBank, ‘Altın Borsası Takas Bankası’ oldu
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, The Banker dergisinin “aktif büyüme, serbest sermaye yeterlilik ve büyümesi, karlılıkta sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme” kriterlerine göre DenizBank’ı Güney Avrupa ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen, Avrupa’nın ise beşinci hızlı ve istikrarlı büyüyen bankası olarak belirlediğine dikkat çekerek, bu tespitin DenizBank’ın izlediği politikanın doğruluğunu gösterdiğini belirtti.
DenizBank’ın Visa International tarafından 2003 yılında “kredi kartı portföyünde en yüksek artışı sağlayan banka” ödülünü aldığını kaydeden Ateş, BonusCard ile birlikte kredi kartı sayısını 700 bine yükselttiklerini ifade etti. Ateş, Bireysel Bankacılıktaki müşteri sayısının 1 milyonu aştığını, Kurumsal ve Ticari Bankacılıkta müşteri sayısının ise 27 bine ulaştığını söyledi. Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“DenizBank’ın bankacılık sektöründe hızla artan etkinliğinin bir göstergesi de finansal kurumlara Hazine bağlantılı aktivitelerde sunduğu hizmetlerdir. DenizBank, İstanbul Altın Borsası tarafından, 31 Ocak 2004 tarihinden itibaren Altın Borsası Takas Bankası olarak seçildi. Bu karar, DenizBank’ın finansal piyasalardaki güç ve itibarının İstanbul Altın Borsası tarafından da tescil edildiği anlamına gelmektedir.”
DFH Grubu pazar payını artırıyor

Konuşmasında DFH Grubu hakkında da bilgi veren Genel Müdür Ateş, 13 iştiraki, 170 şubesi, Avrupa Birliği ile Rusya Federasyonu’ndaki bankaları, 4 bine ulaşan çalışanıyla DFH Grubu’nun, faaliyet gösterdiği her alanda pazar payını artırdığını söyledi.
DenizBank’ın iştirakleri olan DenizYatırım ve EkspresYatırım’ın, birlikte değerlendirildiğinde 12 milyar dolar işlem hacmi ve yüzde 6.4’lük pazar payıyla tüm aracı kurumlar arasında Türkiye’de birinci olduğuna dikkat çeken Ateş, Fenerbahçe Cumhuriyeti’nin halka arza aracılık için DenizYatırım’ı tercih etmesinin de kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>