>

TEKNOLOJİ

Kripto Para Bağışlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından toplumsal dayanışmaya katkı sağlamak amacıyla bağış kampanyaları düzenleniyor.
 
   
 
 
     

Ayni ve nakdi yardımların yanı sıra kripto para bağışları da toplanıyor. Ancak bu bağışların hedefine ulaşması adına dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu, kripto bağışlarındaki önemli noktaları kamuoyuyla paylaştı.

Ülkemizde yaşanan yıkıcı deprem felaketinin getirdiği yaraları sarmak amacıyla yoğun çalışmalar yürütülüyor. Bu faaliyetlere kamu ve özel sektörde faaliyet yürüten kurumsal yapıların yanı sıra bireysel inisiyatifler de büyük katkı sağlıyor. Bu kapsamda başlatılan yardım kampanyalarında toplanan ayni ve nakdi desteklere kripto bağışlarının da eklendiği görülüyor. Ancak bu bağışların gerekli yerlere ulaşmasını sağlamak için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

“Kripto bağışlarında öncelikli olarak kurumların resmi internet sitelerinin incelenmesi gerekiyor. Resmi internet sitesi bulunmayan kurumlara itibar edilmemesi yaşanması muhtemelen kayıpların önüne geçilmesini sağlayabilir. Bilgisayar üzerinden yapılan işlemlerde, kurumsal siteler taklit edilebilir. Ayrıca, casus yazılımlar aracılığıyla cüzdan adresini kopyalamak isteyen kullanıcılar, hedef adresler yerine farklı bir dolandırıcı cüzdanının adresini kopyalayabilir. Bu durum, bağışların dolandırıcı cüzdanlarına aktarılmasına neden olabilir.

Kripto bağışlarında oltalama saldırılarına dikkat edilmesi gerekiyor

Para transferlerini gerçekleştirmeden önce oltalama saldırılarına maruz kalmamak adına cüzdan adreslerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bu noktada, toplum tarafından tanınan, bilinirliği olan kişi ve kurumlara bağış yapılması büyük önem taşıyor. Böylesi kampanyalar suistimale açık alanlar olarak öne çıkıyor. Anonim hesaplara ve DAO gibi kimler tarafından yürütüldüğü belli olmayan merkeziyetsiz bağış platformlarına kripto para transferi yapılması da belirsizlikler sebebiyle oldukça riskli görülüyor.

Öte yandan, kripto ekosistemi tarafından toplanan bağışların belirli yükümlülükleri bulunuyor. Resmî kurumların hesaplara aldıkları paraların mali suçlar bakımından suçla ilintili olup olmadığı denetlenebildiği için kripto ekosistemindeki yapıların daha güvenilir olduğu söylenebilir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>