>

DİĞER HABERLER

D-Marin Turgutreis Açıldı!

Doğuş Holding tarafından yap-işlet-devret modeliyle Turgutreis’te yapılan D-Marin’in resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapıldı.
 
   
 
 
     
Osmanlı donanmasının efsanevi amirallerinden Turgutreis’in adını taşıyan Turgutreis’deki marina Türkiye’nin en büyük ikinci marinası olma özelliğini taşıyor.

Doğuş Holding’in marina zincirinin ilk halkası olan D-Marin Turgutreis, denizde 550 karada 100 yat kapasitesine sahip. 210 dönüm alan üzerine kurulu olan marinada, yatların her türlü sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler bulunuyor. Mavi bayrak taşıyan marina, Temmuz ayında da uluslararası kalite ve hizmet kriterlerine göre 5 altın çipaya layık görüldü.

Akşam saat 18.00’de başlayan açılış törenine Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile çok sayıda konuk katıldı.

Turgutreis D-Marin’in açılmasının ardından Ege adalarıyla Turgutreis arasında feribot seferleri başladı. Bu sabah Dianizos adlı feribot 60 Yunanlı getirerek ilk seferini yaptı. Yunanistan’ın Kos Adası’ndan haraket eden Dianizos adlı feribot Doğuş Marina’ya yanaştı. Turgutreis’in tek gümrük kapısının bulunduğu marinada işlemlerini yaptıran turistler daha sonra Türkiye’ye giriş yaptı. Önümüzdeki günlerden itibaren Turgutreis D-Marin’e Kos Adası’nın yanı sıra Rodos, Leros, Patnos, Kolimnas adalarından da seferlerin başlayacağı bildirildi.

AÇILIŞI ERDOĞAN YAPTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu dönemin, deniz turizmi ve deniz taşımacılığında patlama dönemi olacağını söyledi.

Erdoğan, Doğuş Grubu tarafından yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan D-Marin Turgutreis Yat Limanı’nın açılışında, Muğla’nın denize bin 124 kilometre kıyısı bulunduğuna dikkati çekerek, Muğla ve sahil illerdeki bu zenginliğin kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Tüm sahil illerindeki bu zenginlikleri dünyayla bütünleştirmek istediklerini kaydeden Erdoğan, “Bu dönem, deniz turizminde ve deniz taşımacılığında bir patlama dönemi olacaktır. Biz bu zenginliğin farkındayız “ dedi. Deniz kirliliğine değinen Erdoğan, şöyle devam etti: “Arkadaşlarım Turgutreis’teki pis kokulardan bahsettiler. Bu, Türkiye’de sadece Bodrum’un veya Turgutreis’in sorunu değil, aslında Türkiye’de bir yönetim sorunudur bu.

Yönetimin içinden maalesef pis kokular geliyor önce bunu halletmemiz gerekiyor. İşte biz bu damara girmiş bulunuyoruz.”

”MEDENİYETE KATKI”

Türkiye’de modern bir ulaşım ağı kurduklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, İstanbul-Ankara arasını kısa bir süre içinde 3 saat 15 dakikaya indirecek projeyi devreye sokacaklarını söyledi.

Deniz taşımacılığında da bunları başlatacaklarını belirten Erdoğan, deniz taşımacılığını cazip hale getireceklerini ifade etti.

Marinanın Ulaştırma Bakanlığı ile müşterek adım atılarak 2.5 yılda tamamlandığını belirten Erdoğan, tesisin 22.5 yıl Doğuş Grubu tarafından işletileceğini söyledi.

Erdoğan, “Bu marinada 200 kişi istihdam edilecek. Aynı zamanda buraya gelen yatlar ve turistlerin Turgutreis’e bıraktıkları olacak.

Esnaf ve tüccar da hareketlenecek. Bunların ülke turizmine kazandırdıkları tartışılmaz. Sadece parasal anlamda kullanmıyorum, medeniyete katkıda da zenginleşeceğiz” dedi.

ERDOĞAN’DAN DOĞUŞ HOLDİNG’E TEŞEKKÜR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zamanın, özel sektörü şaha kaldırma zamanı olduğunu söyledi.

Erdoğan, D-Marin Turgutreis Yat Limanı’nın açılış töreninde, hükümetin, demokrasiye çok büyük yatırımlar yaptığını belirterek “Son 7. Uyum Paketi ile Türkiye demokraside zihinsel bir devrim gerçekleştirmiştir.

Bunu önümüzdeki senelerde çok daha iyi anlayacak ve yaşayacağız.

O zaman bugünkü parlamentoyu takdirle anacaksınız. Şimdi özel sektörü şaha kaldırma zamanıdır. Zaman bu zaman, an bu andır” dedi.

Erdoğan, marinayı yapan Doğuş Grubu’na çok teşekkür etti.

MARİNADA KISA GEZİNTİ

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de; bir yatın bıraktığı dövizin Türkiye’yi ziyaret eden 30 turistin harcamalarının toplamına eşit olduğunu vurgulayarak, “Hükümetlerin bu konudaki cesaretlendirici çalışmalarını sürdürmesi halinde 1997-98 yıllarında yat turizminden elde edilen yaklaşık 2.5 milyar dolar döviz girdisinin yılda 10 milyar dolarlar seviyesine ulaşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, marinanın açılışını yaptıktan sonra Ferit Şahenk ile marinada kısa bir tur attı.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>