>

DİĞER HABERLER

Eskiyen pasaportlar çöpe

Pasaportlar değişiyor. Yeni sistemle birlikte pasaportlarda süre uzatma işlemi de kalkıyor. İşte bilgiler...
 
   
 
 
     

Eski pasaportların yerini alacak uluslararası standartlarda hazırlanmış ve güvenliği geliştirilmiş yeni biyometrik pasaportlar, 1 haziran tarihinden itibaren tüm Türkiye'de verilmeye başlanacak. Dışişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, biyometrik pasaportlara geçişte 4 aşama uygulanacak. Bunların ilkini 3 Mayısta hayata geçirilen ve yeni pasaportları tanıtıcı bilgiler içeren www.epasaport.gov.tr adresi oluştururken, ikinci adımda 15 Mayıs tarihinden itibaren 7 gün 24 saat hizmet verecek çağrı merkezinin hizmete gireceği, 23 Mayıstan itibaren de yeni pasaportlar için randevu taleplerinin alınmaya başlayacağı kaydedildi.

RANDEVU SİSTEMİ

Yeni pasaportların verilmesi esnasında muhtemel yığılmalara karşı başvurular önceden randevu alınarak yapılabilecek ve pasaportların dağıtımı posta yoluyla olacak. Yurt dışındaki pasaport başvurularında pasaport verme işlemlerini konsolosluklar yürütecek, ancak konsolosluklara uzak olan bölgelere eski pasaportun posta yoluyla iadesi halinde yeni pasaportlar da yine postayla ulaştırılabilecek. Türkiye içinde ise yeni pasaportların teslimi görevini PTT üstlenecek. PTT'nin pasaport tanzim merkezinin yanında bir şube açacağı bildirildi. Yeni pasaportlarda umuma mahsus pasaportların rengi bordo, diplomatik pasaportların rengi siyah olarak değiştirilirken, hususi pasaport ve hizmet pasaportlarında renk değişikliğine gidilmedi. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon pasaport bulunurken, yurt içinde ve dışında her yıl toplam 2.3 milyon pasaport üzerinde yenileme ve temdit işlemleri yapılıyor.

TEMDİT İŞLEMLERİNE SON

Yeni pasaportlarla birlikte temdit işlemleri olmayacak ve alınan pasaport kaç yıl süreliğine alınmış ise o zaman dilimi içinde geçerli olacak. Süresi dolan pasaportlar imha edilecek. Eski pasaportlarda velilerin pasaportuna işlenen bakmakla yükümlü olduğu çocukların bilgileri artık işlenmeyecek. Yeni doğan bebeğin bile kendine ait pasaportu olacak. Eski pasaportların sürelerini uzatma işlemlerinin bu yıl sonuna kadar devam edeceği ve gelecek yıldan itibaren uzatma yapılmayarak, herkese yeni pasaport mecburiyeti getirileceği belirtiliyor. Çeşitli ülkelere uzun dönemli vizesi olan vatandaşlar, vizenin bulunduğu eski pasaportla birlikte yeni pasaportunu da göstermek suretiyle gidecekleri ülkelere giriş yapabilecekler. Pasaport harçlarıyla ilgili olarak halen Maliye Bakanlığında bir çalışmanın yürütüldüğü, harçların düşürülmesiyle ilgili ciddi bir talep bulunduğu belirtilirken, önümüzdeki günlerde harçlarda yapılacak bir indirimin "sürpriz olmayacağı" ifade ediliyor.

VİZELERE AB STANDARDI

Pasaportların uluslararası standartlara kavuşmasıyla birlikte Türkiye'nin yabancılara uyguladığı vizelerde de standartlaşmaya gideceği, yeni vizelerin değerli kağıtlar matbaası tarafından tek tip olarak AB standartlarında ve güvenlik önlemleri dikkate alınarak basılacağı kaydedildi. Ayrıca yeni vizelerle birlikte merkezi veri havuzunun da faaliyete geçeceği ve ülkeye giriş çıkış yapan kişilerin detaylı bilgilerinin bu veri havuzunda toplanacağı bildirildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>