>

DİĞER HABERLER

Evde Spa keyfi!

Son zamanlarda SPA'yı çok duyuyor, ama terim olarak nedir, tam anlamıyla neleri kapsar bilmiyoruz. İşte A'dan Z'ye SPA hakkında öğrenmek istedikleriniz...
 
   
 
 
     
SPA nedir?

"Sıpa" olarak okunan SPA, Latince'de"Salus Per Aquam", Türkçe'de "Su İle Gelen İyilik" anlamına geliyor. Geçmişi Romalı'lara kadar dayanıyor. SPA isminin doğuş nedeni, Belçika'daki SPA adlı kaplıca. Burası önce savaşta yara alan askerleri hem ruhsal hem de fiziksel iyileştirme merkezi gibi çalışmış. Sonra namı tüm dünyaya yayılmış.

BAKIMDA NELER UYGULANIYOR?

Aromaterapi: Rahatlatmak ve canlandırmak amaçlı asansiyel bitki ya da çiçek yağları.

Buhar Odası: Yüksek ısıda verilen buhar ile gözeneklerin açılması, toksinlerin atılması.

Çamur bakımı: Mineralce zengin deniz çamurunun vücuda sürülmesi.

Fango: Mineralce zengin çamur iel kaskarın yumuşaması, kan dolaşımının hızlanması.

Hidroterapi: Su ile yapılan tüm bakımlar.

İsveç masajı: Sırt, kol, ayaklar ve göğüs bölgesine yapılan bir masaj türü.

LaStone Masajı: Sıcak (volkanik) ve soğuk (mermer) taşların vücudun üstüne yerleştirilmesi yoluyla yapılan masaj.

Thalasso Terapi: Deniz suyuyla yapılan bakım.

Tuz Fırçalama: Kalın tuz parçacıklarıyla vücuttaki ölü deri tabakasının atılması.

Vichy Duşu: Farklı ısılarda ve basınçlardaki suyun farklı duş başlıklardan farklı akıtılarak vücudun negatif enerjiden arındırılması

SPA'dan önce

SPA demeki sadece yüz-vücut güzelliği ve bakımı demek değildir. Uygulayacağınız yöntemin ruhunuzu da dinlendirmesi gerekir. O yüzden bakıma geçmeden önce gerek kendinizde gerekse ev ortamında birtakım hazırlıklar yapmalısınız.

Neler yapmalısınız?

1- Bakım öncesi ilk olarak içsel sorunlardan uzaklaşın. Sorunlarınızı çözümlemek için adımlar atmanın sizin için en iyi ilaç olduğunu unutmayın. Sorunlarınızı "aile, okul, arkadaş" gibi kategorilere ayırarak bir kağıda yazın. Daha sonra herbiri için çözüm önerileri üretin. Bunun için psikolojik kitaplardan yardım alabilir, aynı sorunu yaşayan arkadaşınızla konuşabilirsiniz.

2- Evde SPA ortamı yarat. Bunun için;

- Kokuların etkilerinden mutlaka yararlanın. Kişisel ihtiyacınıza, zevkinize en uygun aromatik mumları ve esansiyel yağları kullanın. Aktarlara gidip kokuları deneyin ve size iyi gelenleri alın.

- Feng Shui öğretisinin kolayca uygulanabilecek önerilerini deneyin! Buna göre bitkiler, renkler, doğal ışık, taze hava ve düzenli ortam ruhen ve bedenen iyi gelir. Odanızı temiz hava ile doldurun ve güneşin girmesine izin verin.

3- Bakımdan önce makyajınızı temizleyin

Evde de yapabiliriz

Hem vaktinizin hem de paranızın olmadığı stresli dönemlerde, SPA bakımını evde de uygulayabilirsiniz. Ama önce modunuza uygun SPA yöntemini belirlemelisiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>