>

DİĞER HABERLER

Festivalde ne seyredilir?

"Sinemaseverlerin kutsal ayı nisan geldi çattı. Bu yıl 25. kez takipçilerine sinema ziyafeti verecek olan istanbul Film Festivali, bol sürprizli" Talip Ertürk'ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     

Sinemaseverlerin kutsal ayı nisan geldi çattı. Bu yıl 25. kez takipçilerine sinema ziyafeti verecek olan istanbul Film Festivali, bol sürprizli, dopdolu bir programla karşımızda. 1-16 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalin biletleri satışa çıktı bile

Memleketin en mühim sinema olayı Uluslararası İstanbul Film Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da, nisan ayını filme boğacak. Bu yıl programıyla olsun, konularıyla olsun her zamankinden daha da ilgi çekici olan Festival, 25. yılı olması sebebiyle bazı özel bölümleri de karşımıza getirecek. 25 Yılın En İyileri bölümünde, her yıldan en çok ses getiren birer filmi yeniden izlemek mümkün olacak. 25. yıla özel diğer bölüm ise 25 Yılın Ödüllü Türk Filmleri. Bu bölümde festivalde bugüne dek Altın Lale kazanan yerli filmler seyirciyle buluşuyor.

Fransız Bahan başlığı altında gösterilecek filmlerle Fransız sinemasına doyacağız tam anlamıyla. Bu bölümde geçen yılın öne çıkan Fransız filmleri gösterilecek. Ayrıca festivalin konuğu olarak İstanbul'a gelecek olan Isabelle Hup-pert'e ayrılan Bir Fransız Divası bölümünde Fransız sinemasının esaslı klasiklerini izlemek mümkün olacak, Huppert'in müthiş oyunculuğa da cabası.

Festivalin en mühim konuğu ise Fransız, hatta Avrupa sinemasının prensi Alain Delon. Bu efsanevi aktörü kanlı canlı memleket semalarında göreceğiz, üstüne bir de, salonda onunla birlikte oturup Kaderi Arayan Adam adlı müthiş filmini izleyeceğiz. Bu bile başlı başına 'festival', aslına bakarsanız.

Ustalara Saygı bölümünde dört büyük yönetmenin (Erden Kıral, Victor Erice, Nicolas Ro-eg, Vittorio De Seta) en iyileri, özel gösteriler de ise Dr. Caligari'nin Odası, Salome, Zingaro ve Kaderi Arayan Adam gibi klasikler perdeye yansıyacak. Bir kısmı sonradan gösterime de girecek, ana akıma göz kırpan filmlerin toplandığı Akbank Galaları ile bu yıl festivallerde dikkat çekmiş filmlerin toplandığı Dünya Festivallerinden bölümleri ise programın en iyilerini barındırıyor.


Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>