>

DİĞER HABERLER

Fıstık şeker hastalığı riskini düşürüyor

Fıstık ya da fıstık ezmesi yiyen kadınlarda 2. tip şeker hastalığı riskinin önemli ölçüde düştüğü bildirildi.
 
   
 
 
     
Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde yayınlanan habere göre, araştırmada, 34 ila 59 yaşındaki 83 bin 818 kadın, 16 yıl boyunca izlendi.

Araştırma sonucunda, haftada 5 kez bir avuç dolusu fıstık ya da bir yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketen kadınların 2. tip şeker hastalığına yakalanma riskinin yüzde 30 oranında düştüğü ortaya çıktı.

Araştırmayı yapan bilim adamlarından Rui Jiang, bu riski, hareketsizlik, sigara ve alkol gibi diğer şeker hastalığı risk faktörlerinden bağımsız olarak hesapladıklarını belirtti.

Jiang, fıstıktaki doymamış yağ oranın ensülin direncine olumlu etki ettiğini, ensülin direncinin 2. tip şeker hastalığının en önemli nedenlerinden biri olarak bilindiğini söyledi.

Ensülin direncinde, hücrelerin ensüline karşı gittikçe daha duyarsız hale geldiğini ifade eden Jiang, bu durumda pankreasın üretebildiği kadar ensülin ürettiğini, fakat bunun etkili olmadığını belirtti.

Jiang, fıstığın ayrıca kolesterol değerinin sağlıklı bir düzeyde kalmasını sağladığını, içerdiği magnezyumun da ensülin ve glukagon hormonlarının miktarını dengede tuttuğunu kaydetti.

Fıstığın yüksek kalori içerdiğine dikkat çeken Jiang, beyaz ekmek ve rafine edilmiş karbonhidratlar gibi daha az sağlıklı besinler yerine fıstık yenilmesinin fazla kalori alımı sorununu çözeceğini söyledi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>