>

DİĞER HABERLER

Tatile Çıkacak Sürücülere 12 Önemli İpucu!

Yaz aylarında yola çıkacak olan sürücülere güvenli sürüş için öneriler sunuyor.
 
   
 
 
     

Yola çıkmadan önce:

1. Eşyalarınızı arabanıza yerleştirirken bir takım temel kuralları yerine getirdiğinizden emin olun: Çok fazla ağırlık aracınızın sürüş tarzını olumsuz şekilde etkileyebileceği için arabanızı aşırı yükle doldurmayın. Bir station wagon araçta, ani fren durumunda eşyaların fırlamasını engellemek için arka bagajı bir fileyle araç içinden ayırın. Arka bagaj tamamen doluysa, bir portbagaj ya da treyler kullanın.

2. Treyleri çekmeden önce her şeyin emniyetli bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Treylerdeki farları, frenleri, lastikleri, bağlantı parçalarını ve araç ile treyler arasındaki emniyet halatlarını iki kez kontrol edin.

3. Yolda giderken, emniyet mesafesini koruyun. Ayrıca, sizin önünüze geçmek istediklerinde fark edebilmeniz için gözünüz arkanızda akan trafiğin üzerinde olmalı.

4. Yolculuk sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları, ulaşabileceğiniz, alması en kolay yerlere koyunuz.

5. Tatillerinizde lastiğin patlama olasılığına karşı hazırlıklı olun. Goodyear'ın patlakken yol alabilen lastiklerine sahip değilseniz, arabanız için hangi seçeneğin en iyisi olduğunu (yedek lastik veya lastik şişirme takımı) kontrol edin ve yanınızda yol yardım servisinin telefon numarasını bulundurun.

6. Farklı ülkelerin farklı hız limitleri vardır ve bazı ülkelerin kendine ait yazılı olmayan kuralları da mevcuttur. Örneğin; Fransa, Almanya ve İsviçre'de, hız kameraları için hatırlatıcı işaretlere güvenmenize izin verilmez, birçok Avrupa ülkesinde gündüz farlarını açık tutmak zorunludur ve İtalya'da yazın kış lastiği kullanmak yasaktır. Ülkelere göre detaylı ipuçları için Goodyear Yol Güvenliği Uygulamasını indirebilirsiniz.

7. Yola çıkmadan önce mutlaka iyice dinlenin. Eğer yola erkenden koyulabilecekseniz, trafiğin yoğun olduğu saatlerden önce evinizden çıkın. Bu şekilde trafik sıkışıklığından ve güneşin yoğun ve direkt ışınlarından kurtulabilirsiniz.

Yoldayken:


8. Aracın tamamıyla eşya yüklü olması manevra kabiliyetini etkiler ve buna alışması da zaman alır. Ayrıca, tüm aileyle ve çok sayıda bavulla seyahat ettiğinizde, dikkatinizi dağıtan daha fazla şey olacak, görüşünüz azalacak ve daha uzun bir durma mesafesi gerekecektir. Bu hususları aklınızda bulundurun.

9. Arabanızın camlarında hali hazırda güneşlikler bulunmuyorsa, bu yaz sezonunda bunlardan satın almayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra, yolculuk saatlerinizi günün daha serin zamanlarına denk gelecek şekilde planlayın.

10. Aileleriyle seyahat edenler, özellikle de arka koltukta çocukları oturuyorsa, gözünü yoldan ayırmadığına emin olmalıdır. Bir araba, 100km/saat hızında giderken saniyede yaklaşık 30 mt yol alır. Üç saniyeliğine arkanıza dönüp çocuklarınıza bakmanız ciddi sonuçlara neden olabilir.

11. Evcil hayvanların araba içinde serbestçe gezinmesine asla izin verilmemelidir! Emniyet kemeri ya da iyi havalandırılan bir kafesle güvenliklerini sağlayın.

12. Aracınız, yolcular ve valizlerle tamamen dolu haldeyse, lastik basıncı da artacaktır. Yaz sıcağı da lastiklerdeki hava basıncını artırır. Yolculuk öncesinde lastikleriniz "soğukken" lastik basıncı kontrol edilmeli ve basınç seviyesi yüklü aracın ağırlığı göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>