>

DİĞER HABERLER

Futbol cinayetleri nasıl engelledi?

Futbol bir sürü vahşi adamın bir araya gelip at koşturduğu bir spor dalı mı? Yoksa şiddeti önleyen bir spor mu?
 
   
 
 
     
Futbol cinayetleri nasıl engelledi?

Bir kadın olarak futboldan ne anlarım? Tabii ki hiçbir şey.
Eskiden futbolun insanları şiddete yönettiğini düşünür ve bu spor dalından nefret ederdim. Sonradan bu fikrim değişti. Çünkü stadlara giden erkekler hep aynı şeyi söylüyordu;
“Oraya gittiğimizde bağırıp çağırıp rahatlıyoruz. Karımıza mı bağıralım yani?”
Stadlar erkekleri gündelik hayatın stresinden uzaklaştıran, deşarj eden mekanlara dönüşmüştü.
Bazen de aksi! Şiddet stadlarda su yüzüne çıkıyor, dalaşmalara, kavgaya hatta bazen de cinayete dönüşüyor.

Bu konu ile ilgili okuduğum en ilginç anektod, Jorge Luis Borges’in bir şairin hayatını anlattığı Evaristo Carriego kitabındaydı.
1912’lerin Palermo’su ve Buenos Aires’i, o zamanlar compadrito adı verilen bizdeki magandaya ya da kabadayıya karşılık gelen adamlarla doluydu.
Bu adamlar, kuralsızlığın kol gezdiği sokaklarda korkusuzca birbiri ile çarpışıyor, bıçakla düello ediyor ve pek çok cinayet işliyordu.Bu cinayetler halkın da ilgisini çekiyor, bu korkusuz kişilere “kahraman” gözüyle bakıldığından cinayetlerin de ardı arkası kesilmiyordu.
İşte burada futbol devreye girmiş.
Gençlerin birçoğu top koşturmaya, maçlar coşkulu geçmeye başlayınca halkın bu sokak arası cinayetlere olan ilgisi azalmış.
Cinayetler de bıçak gibi kesilmiş. Burada spor işe yaramış.

21 yüzyılın kucağında, bir de cinayetlere ne kadar iç içe olduğumuza bakalım şimdi!
Normal bir çocuk ilkokulu bitirene kadar televizyonda tam sekiz bin cinayet görüntüsü izliyor. 18 yaşına gelene kadar bu sayı 20 binlere fırlıyor, diyor istatistiki bilgiler.
Televizyondan önce insanlar idamları meydanlarda izliyorlardı. Hala bazı ülkelerde idamlar halka ya da isteyene izlettirilebiliyor.
Modern dünyada toplumun şiddetten uzaklaştığı düşünülse bile yine de tam bir arınma sağlanmış değil. Bilgisayar oyunları ile interaktif bir şekilde cinayet işlenebiliyor. Oyunların çok büyük bir bölümü bunun üzerine kurulu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 70 ülkeyi kapsayan raporuna göre dünyada şiddet yüzünden yılda 1.6 milyon kişi ölüyor. Ölen 1.6 milyon kişinin yarısı, intihar edenlerden oluşuyor. Dünyada günde 1424 kişi cinayete kurban gidiyor. Yani dakikada bir kişi öldürülüyor. Kurbanların yüzde 77'si, 15-29 yaş arasında erkekler.
“Şiddet Raporu”na göre, cinayetler şiddete bağlı ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.
Gençler arasında cinayet işleyenlerin oranı dünyanın her yerinde artış gösteriyor. Dünyada ölümlerin yüzde 3’ü doğrudan şiddetten kaynaklanıyor.

Futbol Palermo’da işi yaramış.
Gönül ister ki sporun adı şiddeti arttıran bir faktör olarak değil, azaltan bir faktör olarak anılsın.

Hepimizin başı sağolsun.

Mürsel Sezen
msezen@boyut.com.tr
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>